Autostrada

Z prawej strony

Wyprzedzanie z prawej strony jest zjawiskiem, które choć w naszym kraju jest legalne, ciągle budzi wiele wątpliwości. Również u mnie, choć bywa, że wyprzedzam na drodze szybkiego ruchu lub na autostradzie właśnie z tej strony. Wszystko dlatego, że w naszym pięknym kraju, kierowcy raczej za nic sobie mają przepisy mówiące o tym, że jeździmy prawą stroną. Lewy lub środkowy pas, jeśli jest ich więcej, służą zasadniczo do wyprzedania, a nie do ciągłej jazdy. Niestety bardzo wielu kierowców zapomina o tym i trzyma się lewej strony z uporem godnym lepszej sprawy. Przez to często na lewym pasie tworzy się długi zator, gdy na prawym można spokojnie pomykać do przodu.

Autostrada

Co ciekawe, wyprzedzanie z prawej strony, nie jest dopuszczalne za granicami Polski. Za takie zachowanie można w większości krajów europejskich dostać gruby mandat. Sam mam poważne wątpliwości, czy wyprzedzanie z prawej strony powinno być dopuszczalne. Z jednej, skoro można, a środkowy pas są zablokowane, to lepiej pognać do przodu prawym i nie przejmować się specjalnie. Niemniej nie każdy kierowca spodziewa się, że coś może go wyprzedzać właśnie z tej strony i może nagle zmienić pas ruchu, nie patrząc w lusterka. To poważne ryzyko, którego trzeba być świadomym, podejmując ten manewr.

Najwięcej razy zdarzało mi się wyprzedzać z prawej strony na trzypasmowej autostradzie prowadzącej od Katowic do Gliwic. Ten odcinek pokonywałem swego czasu wyjątkowo często i naoglądałem się tam wielu patologii drogowych. Nagminnym jest, że środkowy pas zajmuje jakaś ciężarówka czy osobówka, która w miejscu, gdzie dopuszczalna prędkość wynosi 140 km/h porusza się 90. Nikt tego nie jest w stanie wytrzymać, zwłaszcza, gdy po lewym pasie pędzą auta jeszcze szybciej. Do czasu aż kierowcy się nie nauczą, że można jechać też z prawej strony, będzie trzeba bawić się w slalom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.