tempomat

Tempomat

Wrócę jeszcze na chwilę do tematu poruszania się po drogach szybkiego ruchu w Polsce. Wynalazkiem, który niezwykle sobie cenię podczas takich podróży, jest tempomat. To naprawdę jedno z najlepszych rozwiązań podczas jazdy na drogach ekspresowych i autostradach. Ustawiam sobie prędkość i jadę równomiernie i wygodnie. Oczywiście podstawowa wersja tempomatu tylko utrzymuje zadaną prędkość lub sygnalizuje, jeśli sobie tego życzymy, przekroczenie limitu prędkości. Wszystko to znacząco ułatwia podróżowanie, ale oczywiście wymaga skupienia podczas zbliżania się do wolniej poruszających się pojazdów.

tempomat

Podstawowe wersje tempomatu pozwalają na dodanie gazu, aby szybciej wykonać manewr wyprzedzania, a następnie powraca do zadanej prędkości. Z kolei naciśnięcie hamulca lub odpowiedniego przycisku powoduje wyłączenie tempomatu. Aby powrócić do poprzedniej prędkości wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk. Są też rozwiązania bardziej zaawansowane, czyli tempomaty aktywne. Dzięki wyposażeniu samochodu w radar pozwalają na ocenę odległości i prędkości poprzedzających pojazdów. Utrzymują odpowiednią prędkość i jeśli samochód przed nami zwalnia, to automatycznie dostosowują prędkość. Dzięki temu podróżuje się zdecydowanie łatwiej, ale usypia to trochę naszą czujność za kierownicą.

Uważam tempomat, bez względu na wersję, za bardzo cenny wynalazek. Dzięki niemu długotrwała podróż drogami ekspresowymi jest znacznie łatwiejsza. Nie zmienia to jednak faktu, że wymaga on stałej kontroli i uwagi, bo nawet najlepszy automat nie przewidzi irracjonalnych zachowań innych kierowców. To tylko pomoc na drodze, a nie w pełni autonomiczny zastępca kierowcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.