schody pokryte liśćmi

Schody zewnętrzne – jak je wykończyć, by były solidne i trwałe?

Budowa schodów zewnętrznych przed domem to spore przedsięwzięcie. Poza szczegółowym planem zawierającym ilość stopni, wymiary i ułożenie schodów, musimy także zadecydować, z jakich materiałów je zbudować. Schody zewnętrzne powinny bowiem być wyjątkowo odporne na wpływ takich czynników, jak silny mróz, opady, wysokie temperatury, promieniowanie UV. Muszą też być bezpieczne i komfortowe dla ich użytkowników. Jak więc wykończyć schody, by spełniły swoją rolę?

Schody zewnętrzne – wybieramy materiał do ich budowy

Jednym z popularnych rozwiązań jest budowa schodów z płyt tarasowych. Takie schody są bardzo eleganckie i estetyczne, doskonale pasują do domów zbudowanych w stylu modernistycznym. Niemniej na rynku możemy spotkać wiele rodzajów płyt tarasowych. Na co szczególnie musimy zwrócić uwagę przy ich wyborze? Jak wspomnieliśmy na wstępie, istotne są parametry płytek związane z odpornością na zmienne warunki atmosferyczne. Ale to nie wszystko. Bardzo ważnym parametrem jest także nasiąkliwość płytek. Wpływ na to ma faktura płytki – powinna ona być zwarta i zamknięta, by nie przepuszczać wody do ich wnętrza. Kolejna ważna cecha to antypoślizgowość płytek. Schody zewnętrzne, na których łatwo tworzyłaby się warstwa zamarzniętej wody nie byłyby bezpieczne. Przy wyborze płytek do wykończenia schodów zwróćmy więc szczególną uwagę na tę właściwość, oznaczoną na opakowaniu symbolem „R”. Płytki na schody zewnętrzne nie powinny mieć symbolu niższego niż R9. Najbardziej optymalne będą płytki z przedziału R11 – R13. Im wyższy parametr, tym lepiej.

białe schody przy ścianie

Listwa schodowa – jaki model wybrać?

Oprócz doboru odpowiednich płytek, przy wykończeniu schodów zewnętrznych bardzo ważna jest listwa schodowa. To element wpływający na estetykę schodów, za jego pomocą możemy ukryć ewentualne niedoróbki i nadać całości właściwy wygląd. Co więcej, listwy schodowe chronią schody zewnętrzne przed niszczeniem pod wpływem warunków zewnętrznych i przed usterkami wynikającymi z codziennego, intensywnego użytkowania. Na rynku możemy znaleźć bardzo dużo modeli listew schodowych, między innymi drewniane, aluminiowe, mosiężne, gumowe, PCV, stalowe, a także z wbudowanym podświetleniem LED. Szczegółowy opis każdego z nich znajdziecie TUTAJ. Dobierając listwy schodowe, mamy na względzie nie tylko efekt wizualny. Podobnie, jak w przypadku płytek schodowych, musimy zwrócić uwagę na pewne parametry. Dobrze dobrana listwa jest antypoślizgowa, samoprzylepna oraz posiada kształt i wymiar dokładnie dobrany pod nasze schody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.