samochód elektryczny

Przyszłość samochodów

Kolejny kraj chce zakazać sprzedaży innych samochodów niż elektryczne. Wiele wskazuje na to, że za kilkanaście lat w wielu rozwiniętych społeczeństwach spalinowe pojazdy odejdą do lamusa. I nie byłoby w tym nic złego, bo bez wątpienia silniki spalinowe wpływają na zanieczyszczenie środowiska i zwiększają efekt cieplarniany, gdyby nie jedno proste urządzenie – akumulator. Stosowane obecnie powszechnie akumulatory nie są najwydajniejszymi rozwiązaniami pod słońcem. Aby zapewnić pojazdom odpowiednią moc, musi ich być odpowiednio dużo. Do tego sporo ważą i zajmują mnóstwo miejsca. Nie wspominając już o smutnym fakcie, że też ulegają zużyciu, a ich produkcja wymaga używania szkodliwych materiałów. Podobnie rzecz się ma z ich utylizacją, która daleka jest od bezpiecznych.

samochód elektryczny

Samochody elektryczne wcale nie takie idealne

Kolejny problem w powszechnym stosowaniu samochodów elektrycznych pojawia się, gdy myślimy o ich zasięgu. O ile na trasie praca-dom-praca są one wystarczające, to już przy dłuższych trasach stają się mało praktyczne. Zwłaszcza w odludnych zakątkach Europy, gdzie miasta dzielą od siebie duże odległości. Wymagałoby to od prowadzących „tankowania” praktycznie na każdej stacji, wydłużając czas podróży i zwiększając niepotrzebnie koszty. Do tego energii elektrycznej nie można zabrać, niczym benzyny, do kanistra, aby zwiększyć zasięg. Wymagałoby to montowania dodatkowych akumulatorów, które zajęłyby jeszcze więcej miejsca. Oczywiście można zwiększyć zasięg np. przez montaż paneli fotowoltaicznych, ale przy ich obecnej wydajności jest to raczej zew dalekiej przyszłości.

Niemniej rządy forsują wycofywanie samochodów z silnikami spalinowymi. To rodzaj pobożnego życzenia, że rozwiąże to problemy naszej planety. Doświadczenie uczy, że natura nie znosi próżni i znajdzie się sposób nie tylko na obejście prawa, ale także zemści się ono w najmniej oczekiwanych okolicznościach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.