Ponura wizja

Czasami się zastanawiam czy nie powinno zostać wprowadzone prawo ograniczające liczbę dostępnych w obiegu praw jazdy. Już wyjaśniam o co dokładnie chodzi. Na ulicach i tak jest już za dużo samochodów, a wprowadzenie ograniczonego limitu spowodowałoby, że nie pojawiałyby się nowe. Pula byłaby stale uzupełniana przez dokumenty utracone w wyniku np. jazdy pod wpływem alkoholu czy narkotyków. Prawo jazdy wracałoby do puli, a pozbawiony go kierowca trafiał na sam koniec listy oczekujących. Mogłoby to prowadzić dość skutecznie do eliminacji części z nich z ulic, a tym samym poprawy bezpieczeństwa.

Prawo jazdy nie dla każdego!

Oczywiście jest to rozwiązanie pośrednie, bo przecież nie istnieją jeszcze mechanizmy ograniczające odpalenie pojazdu mechanicznego, jeśli jego posiadacz nie posiada ważnego prawa jazdy. Co prawda pojawiają się pomysły, aby montować w samochodach alkomaty, ale wiemy, że każde ograniczenie rodzi sposoby jego obejścia. Z drugiej strony nowoczesne samochody wyposażone są w taką ilość elektroniki, że wrzucenie tam rozpoznawania prawa jazdy czy identyfikacji kierowcy na podstawie danych telemetrycznych nie powinno być specjalnym problemem. Wystarczyłoby zaledwie parę tysięcy linijek kodu, a kierowcy nie musieliby nawet zabierać ze sobą prawa jazdy. Samochód łączyłby się każdorazowo z bazą danych i sprawdzał czy kierowca może prowadzić auto.

Nie mam wątpliwości, że jest to bardzo utopijna wizja, która zakłada pełną kontrolę państwa nad kolejnym aspektem naszego życia. Stanowi to też zaprzeczenie idei posiadania samochodu, którą jest nieskrępowana wolność podróżowania gdziekolwiek i kiedykolwiek. Tę wolność powoli odbierają nam różnorodne systemy elektroniczne, choć trzeba przyznać, że większość z nich jest przygotowana z myślą o poprawie bezpieczeństwa, a nie ograniczaniu wolności. Pytanie tylko ile dzieli jedno od drugiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.