pojazdy autonomiczne

Pojazdy autonomiczne

Zbliżamy się do chwili, gdy na naszych ulicach pojawią się pojazdy autonomiczne. Ich wprowadzenie do powszechnego użytku nie będzie jednak wynikiem naszego wygodnictwa. Stanie się tak dlatego, że jako kierujący pojazdami, ludzie są niezwykle nieefektywni i nieskuteczni. Doprowadzamy do tysięcy kolizji i śmiertelnych wypadków. W ich wyniku narażamy gospodarkę na olbrzymie straty. Nie dość, że trzeba usuwać i naprawiać uszkodzone pojazdy, to jeszcze często wyłączamy z życia siebie i inne produktywne osoby. Do tego do poruszania się po drogach pojazdów autonomicznych nie są potrzebne żadne światła. Te auta doskonale poradzą sobie z rozładowywaniem korków i pokonywaniem nawet najbardziej skomplikowanych skrzyżowań. A za tym idą konkretne oszczędności w paliwie i emisjach szkodliwych substancji.

pojazdy autonomiczne

Wydaje się, że to tylko kwestia czasu, aż nasze ulice zdominują pojazdy autonomiczne. Myślę, że za najdalej dwie dekady tylko one będą mogły poruszać się po drogach, a czasy wolności za kierownicą odejdą w niepamięć. To będzie zmierzch indywidualnej motoryzacji i wielkiego snu o byciu niezależnym. Nie będzie już można pojechać w nieznane, bo takie pojazdy będą trzymać się ściśle wytyczonych tras, nie pozwalając ludziom na żadną ingerencję. Skończy się zarazem problem z parkowaniem, bo takie pojazdy będą nas podwozić pod dom, a potem będą jechały na parking, gdzie będą mogły stać obok siebie w odległości nawet 1 mm. Pomieści się ich więcej, co rozwiąże też problemy z parkowaniem. Skończy się zatem stawianie samochodów na trawnikach i chodnikach. I to akurat będzie pozytywny skutek.

Nasze miasta staną się bardziej przejezdne, a także czystsze. Nawet jeśli nie wszystkie pojazdy autonomiczne, będą posiadały napęd elektryczny, to i tak dzięki ekonomiczniejszej jeździe zmniejszy się emisja spalin. Spadnie też wydzielanie trujących substancji powstających podczas hamowania. Będzie można dzięki temu odbetonować spore obszary naszych miast i zamienić je w parki połączone sieciami ścieżek rowerowych. To również spory plus. Jestem jednak przekonany, że wielu z nas zatęskni za wolnością, jaką daje prowadzenie pojazdu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.