opłaty drogowe

Opłaty drogowe

Nie jestem w stanie zrozumieć, dlaczego w Polsce nie da się wprowadzić zautomatyzowanego sposobu opłat za autostrady. Z jakiegoś powodu zadanie to przerasta wszystkich operatorów drogowych w naszym pięknym kraju. Okazuje się, że co roku zaczynają się straszliwe korki w miejscach punktu poboru opłat. Już na samą myśl o tych biednych ludziach, którzy siedzą w tych budkach i muszą przez ileś godzin wdychać spaliny, robi mi się słabo. A wszystko dlatego, że nie ma woli do wprowadzenia systemu elektronicznego. Jest to tym bardziej zastanawiające, że w Polsce funkcjonuje system do rejestracji  i pobierania opłat z samochodów ciężarowych. Stacje rejestrujące stoją na wszystkich drogach i nie umknie im żadna ciężarówka. Skoro system działa dla dużych pojazdów, których na drogach jest mnóstwo, to dlaczego nie może działać dla małych?

opłaty drogowe

Można powiedzieć, że ludzie będą próbowali unikać tych opłat, udawać, że nie oni kierowali pojazdem. Niemniej nie trzeba być geniuszem prawa, aby uznać, że da się to rozwiązać kilkoma rozwiązaniami legislacyjnymi. Takie systemy świetnie działają na całym świecie, więc czemu nie mogą i u nas. Pamiętam, że podczas podróży do Norwegii przejeżdżałem przez kilka tuneli i mostów, za które trzeba było uiścić opłatę. Mogłem tego dokonać na najbliższej stacji benzynowej, albo po prostu jechać dalej. Po kilku miesiącach przyszedł do mnie list ze zdjęciem i prośbą o wniesienie opłaty drogowej. Podano dwa rachunki, dla opłat w złotówkach i w koronach norweskich. Wszystko czytelne, uprzejme i miłe.

Co więcej, mogłem też dokonać przedpłaty konta przypisanego do numeru rejestracyjnego mojego samochodu. Wtedy opłaty byłyby ściągane stamtąd, a nadwyżka zwrócona po pewnym czasie, albo na moje życzenie. System poinformowałby mnie również o niedopłacie. To jest naprawdę proste rozwiązanie, które świetnie się sprawdza i działa praktycznie bez zarzutów. Niweluje korki i ułatwia wszystkim życie. A już na pewno zdrowie osób, które teraz siedzą na bramkach autostradowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.