telefon leży na laptopie

Ochrona smartfona – folia ochronna czy szkło hartowane?

Smartfon to urządzenie, bez którego mało kto rusza się dziś z domu. Korzystają z nich nie tylko dorośli, ale także dzieci. Jedną z charakterystycznych cech smartfonów jest ekran dotykowy. To jednocześnie najczęściej uszkadzany element smartfona, który skutecznie uniemożliwia korzystanie z niego. Zbity ekran to problem, który bywa kosztowny w naprawie, a do tego wymiana go na nowy wcale nie chroni go przed ponownym zniszczeniem. Z tego względu producenci gadżetów do telefonów stworzyli elementy ochronne na ekran dotykowy, aby skutecznie chronić go przed potłuczeniem czy zarysowaniem. Należą do nich folia ochronna lub szkło hartowane na ekran. Ochrona smartfona przed upadkami pozwoli nam dłużej cieszyć się w pełni sprawnym sprzętem. Który rodzaj ochrony na ekran wybrać?

smartfon w ręce

Ochrona smartfona – folia ochronna na ekran

Folia ochronna na ekran smartfona to cienki, elastyczny, przezroczysty materiał dostosowany do konkretnego modelu i wielkości smartfona. Jego montaż jest bardzo prosty – po odklejeniu zabezpieczenia przyklejamy ją precyzyjnie na ekran, w taki sposób, by pod folią nie powstały bąble powietrza. Folia ochronna wysokiej jakości w żaden sposób nie wpływa na właściwości dotykowe ekranu, można więc nadal z powodzeniem korzystać ze smartfona. Folie ochronne możemy podzielić na dwie grupy: folie na klej akrylowy oraz folie silikonowe, czyli bezklejowe. Na rynku można spotkać w szczególności folie silikonowe, gdyż są o wiele praktyczniejsze. Niewielka warstwa silikonu na folii chroni ekran smartfona, nie mając bezpośredniej styczności z szybką telefonu. Ceny folii ochronnych mogą się od siebie bardzo różnić, a to ze względu na jakość użytego materiału do produkcji, jego trwałość i wytrzymałość, grubość, twardość i przejrzystość folii oraz właściwości dodatkowe, na przykład folie matowe, antyuderzeniowe, lustrzane czy elastyczne.

Folia ochronna – zalety

Niewątpliwą zaletą folii ochronnych jest to, iż są one zdecydowanie tańsze niż szkło hartowane. Folia ochronna to wystarczająca ochrona smartfona dla kogoś, kto na co dzień bardzo uważa na swój telefon, posiada ochronne, zamykane etui i rzadko lub wcale zdarza się, by telefon upadł czy w jakiś inny sposób był narażony na uszkodzenia. W tym wypadku folia będzie wystarczającą ochroną przed zarysowaniem ekranu smartfona. Poza tym naklejenie folii na ekran telefonu pozwoli skutecznie zamaskować już istniejące rysy, co znacznie poprawi jakość użytkowania, a sam smartfon będzie się prezentować jak nowy. Dobrze dobrana i przyklejona folia ochronna jest praktycznie niewidoczna i w żaden sposób nie wpływa negatywnie na codzienne korzystanie z smartfona. Przeciwnie, może nawet poprawić jakość użytkowania. Na przykład wspomniane wcześniej folie lustrzane poprawiają czułość dotykową ekranu. Z kolei folie matowe poprawiają widoczność, gdyż doskonale kryją rysy i zabrudzenia na ekranie oraz odbijają światło słoneczne.

Ochrona smartfona – szkło hartowane

Alternatywą dla folii ochronnych dla bardziej wymagających użytkowników jest szkło hartowane. W sytuacji, gdy telefon upadnie z dość dużej wysokości na twarde podłoże właściwa ochrona smartfona ma ogromne znaczenie, by zminimalizować uszkodzenia. Niestety, w takiej sytuacji folia ochronna na ekranie zupełnie się nie sprawdzi. Dlatego dla osób, których smartfony są narażone na zniszczenia na przykład ze względu na wykonywany zawód, powinni wyposażyć się w szkło hartowane. Oczywiście jest ono znacznie droższe niż zwykła folia ochronna, niemniej zapewnia też o wiele lepszą wytrzymałość i skutecznie chroni ekran przed rozbiciem na skutek upadku. Szkło hartowane wysokiej jakości jest znacznie lepiej dopasowane do ekranu smartfona niż folia. Właściwie założone z pewnością się nie odklei pomimo intensywnego użytkowania. Szkło hartowane o twardości 9H w skali Mohsa jest bardzo wytrzymałe i odporne na zarysowania – to najlepsza ochrona smartfona z dużym ekranem dotykowym. Poza tym łatwo go zamontować, gdyż jest twarde, nie odkształca się ani nie przesuwa, w przeciwieństwie do elastycznych folii ochronnych. Poza tym szkło hartowane również doskonale zakrywa wszelkie zarysowania na ekranie i idealnie odwzorowuje obraz.

Kiedy zdecydować się na szkło hartowane?

Niektórych może zniechęcać cena szkieł hartowanych, warto jednak wtedy zastanowić się, co kalkuluje się bardziej: zakup szkła hartowanego czy ewentualna wymiana całego ekranu w smartfonie? Musimy mieć świadomość, że każdorazowy upadek telefonu to wysokie ryzyko zniszczenia ekranu. Niekiedy pojawi się na nim jedno pęknięcie, które w żaden sposób nie wpłynie na właściwości dotykowe ekranu, ale zazwyczaj ekran kruszeje do tego stopnia, że wymaga całkowitej wymiany. A to jest jeszcze bardziej kosztowne niż zakup szkła hartowanego. Niezależnie od tego, czy preferujemy bardziej folię ochronną czy też szkło hartowane, pamiętajmy, że ochrona smartfona to konieczność, jeśli ma on nam służyć na co dzień bez ryzyka poważnego uszkodzenia. Pamiętajmy także, by zawsze wybierać produkty wysokiej jakości, nawet jeśli wiąże się to z wyższą opłatą. Materiały niskiej jakości nie tylko nie spełnią swej funkcji, ale mogą nawet przyczynić się do uszkodzenia ekranu.

smartfon zalany wodą

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.