piec kondensacyjny

Kondensacja

Przyznaję, że fascynuje mnie, w jaki sposób nowoczesne technologie wykorzystują znane od wieków zjawiska fizyczne. Weźmy na ten przykład kondensację. Wiadomo, że to przez nią mamy latem rosę o poranku, albo podczas kąpieli zaparowane lustro w łazience. Podczas jazdy samochodem zdarza się, że przeszkadza nam w prowadzeniu zasłaniając widok. Dość powiedzieć, że jest to zjawisko, które zna praktycznie każdy. A jednak da się je zaprząc do pożytecznej pracy. Doskonałym przykładem jest tu piec kondensacyjny. Rozwiązanie, które w prosty sposób wykorzystuje oddawaną przez wodę energię cieplną do zwiększenia własnej sprawności.

piec kondensacyjny

Jak działa piec kondensacyjny?

Zasada działania jest bardzo prosta. Podczas spalania gazu następuje zjawisko kondensacji, głównie w wyniku różnicy temperatury otoczenia i spalanego gazu. Wraz z kondensacją, ucieka spora część energii cieplnej, którą można przecież wykorzystać. Piec kondensacyjny wykorzystuje ją do ogrzewania, wprowadzając ciepło do domowej instalacji grzewczej. Dzięki temu może osiągać naprawdę wysoką sprawność i pozwala na konkretne oszczędności finansowe. Jeżeli można obniżyć sezonowy rachunek za ogrzewanie domu nawet o 25 procent, to jest o co walczyć.

Przyznam, że gdy w końcu zakupie wymarzony dom pod miastem, to piec kondensacyjny znajdzie się wysoko na liście priorytetów podczas tworzenia instalacji grzewczej. W końcu ceny energii nie są małe, a może się okazać, że będą tylko rosnąć. Dlatego jeśli chce się zadbać o stan swojego portfela, lepiej zainwestować w rozwiązania o wysokiej sprawności energetycznej. To nie są inwestycje jednorazowe, tylko rzeczy, które będą procentować latami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.