kierunkowskaz

Kierunkowskaz

Nie wiem dlaczego w samochodach montuje się kierunkowskazy. Znaczy inaczej. Wiem dlaczego się je montuje i do czego służą, jednak mam wrażenie, że z roku na rok coraz więcej kierowców o tym zapomina. Wystarczy przejechać się po dowolnym polskim mieście, aby stwierdzić, że moje spostrzeżenie nie jest bezpodstawne. Przy zmianie kierunku jazdy, przy zmianie pasa czy podczas wyjeżdżania z parkingu coraz mniej ludzi używa tego przydatnego urządzenia. A przecież dzięki niemu można zasygnalizować swoje zamiary i zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Tymczasem, z niewiadomych powodów, jest ono niezmiernie rzadko używane.  A przecież tak łatwo włączyć kierunkowskaz…

kierunkowskaz

 

Na co komu kierunkowskaz?

Być może powodem są jakieś uszkodzenia pojazdów, które uniemożliwiają prawidłowe użytkowanie kierunkowskazów. Może ułamała się manetka, w końcu to element ruchomy i dość delikatny. W przypadku energicznych kierowców, może być po prostu zbyt delikatny i łamliwy. A czasu na jeżdżenie po warsztatach to przecież nikt nie ma i jedzie się tam tylko w przypadku wyższej konieczności. Może to też kwestia zwykłego gapiostwa czy też roztargnienia. W końcu w czasie jazdy trzeba pilnować tylu rzeczy, że można zapomnieć o tej jednej. Radio samo się nie nastawi, sms sam nie napisze, a papieros sam nie wypali. Człowiek nie ośmiornica, ma tylko dwie ręce, więc wszystkiego nie ogarnie.

Odkładając żarty na bok, naprawdę wiele sytuacji związanych z zaniedbaniem użytkowania kierunkowskazów wynika z lenistwa albo niechęci ich używania. Są sytuacje, gdy można się bez tego obejść, ale są też takie, gdzie brak kierunkowskazu prowadzi do niebezpiecznych wydarzeń, które mogą zakończyć się stłuczką lub wypadkiem. Dlatego może jednak lepiej używajmy kierunkowskazów. Tak będzie bezpieczniej dla wszystkich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.