jak robić dobre zdjęcia

Fotografia

Od lat planuję opanować trudną sztukę uwieczniania ludzi i krajobrazów. Muszę znaleźć ekspertów, którzy pokażą mi, jak się uczyć fotografii. Do tej  pory zwykle mówiono mi, że praktyka czyni mistrza i trzeba po prostu wszędzie uwieczniać rzeczywistość. To się jednak nie sprawdza, bo mimo wielu prób, dalej nie wiem, jak robić dobre zdjęcia. Oczywiście nie będę się pchał na konkursy fotograficzne, bo nie to jest moim celem. Chciałbym po prostu wiedzieć, jak się fotografuje, żeby móc zapamiętać ważne dla mnie chwile czy krajobrazy. Zdaję sobie sprawę, że współczesne aparaty mają rozbudowane opcje sztucznej inteligencji i są w stanie zrobić zdjęcia za człowieka, ale odejmuje to temu zajęciu sporo magii.

jak robić dobre zdjęcia

Patrząc na nowoczesne aparaty, nawet te w telefonach komórkowych, mam wrażenie, że niedługo umiejętności ustawiania przesłony, doboru obiektywu i czasu naświetlania nie będą już nikomu potrzebne. Sztuczna inteligencja eliminuje próg wejścia, pokazując jak robić dobre zdjęcia praktycznie bez wysiłku i specjalnego pomyślunku. Jednak mimo tej całej technologicznej otoczki, mam wrażenie, że naprawdę ciężko zrozumieć jak się fotografuje. Nacisnąć przycisk czy guzik może każdy, ale dobre zdjęcia to sztuka. Wymagają wiedzy nie tylko o technicznych aspektach, ale przede wszystkim dobrego oka, które wyłowi szczegóły czyniące dobre zdjęcia.

Patrząc na konkursy fotograficzne można od razu ocenić, jak duża przepaść dzieli amatorów od profesjonalistów. Tutaj nie pomoże doskonały i inteligentny sprzęt z górnej półki, bo ktoś musi pokazać, jak się uczyć fotografii. Doskonałość techniczna to jedno, ale prawdziwa fotografia musi mieć jeszcze serce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.