droga wewnętrzna

Droga wewnętrzna

Jednym z najtrudniejszych do zrozumienia znaków jest ten, który nosi dumną nazwę „droga wewnętrzna”. W teorii oznacza on drogi, które są podporządkowane względem wszystkich innych. I to jest jeszcze zrozumiałe, ale problem zaczyna się wtedy, gdy trzeba z nich włączyć się do ruchu, albo gry taka droga jest częścią skrzyżowania. W teorii jadąc nią jesteśmy ostatnimi do włączenia się do ruchu. Musimy przepuścić wszystkich i dopiero jechać. Kłopot polega na tym, że na niektórych skrzyżowaniach nie widać, że dochodząca z prawej strony ulica jest drogą wewnętrzną. W efekcie kierowcy próbują stosować regułę prawej ręki i zaczynają się kłopoty. Oczywiście zwykle da się je szybko rozstrzygnąć, ale może to prowadzić do sytuacji niebezpiecznych.

droga wewnętrzna

Wszystko dlatego, że droga wewnętrzna kończy się białą tablicą i tyle. Nie musi mieć pionowych i poziomych znaków nakazujących ustąpienie pierwszeństwa. W rezultacie, jeśli nie zna się danego regionu, można napytać sobie niezłej biedy. To jeden z tych znaków, które w zamyśle miały porządkować pewne sprawy, ale sprawiają tylko kłopoty. Oczywiście wynika to z faktu, że poszczególnymi ulicami zarządzają różne jednostki administracyjne. Droga wewnętrzna to będzie np. uliczka osiedlowa, która jeszcze nie została włączona do ciągu miejskiego. Administracyjnie wszystko się zgadza, ale prowadzi do chaosu w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Wydaje się, że nie jesteśmy w stanie rozwiązać problemu, który powoduje droga wewnętrzna. Kierowcy muszą po prostu bardziej uważać, pilnie przyglądając się znakom i tablicom na mniejszych skrzyżowaniach. Bez tego ani rusz. Ta wzmożona czujność powinna być zachowywana zawsze, ale sami wiemy, że nie zawsze się to udaje. Wystarczy trochę zmęczenia, jazda pod słońce, nerwy czy pośpiech i o rozkojarzenie bardzo łatwo. Wtedy właśnie takie tablice mogą nam umknąć, a droga wewnętrzna okaże się ostatnią drogą dla pojazdu, albo i dla nas. Ruch na naszych ulicach jest coraz większy, więc musimy się pilnować. A przepisy wyraźnie nam tego nie ułatwiają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.