Zima – wróg każdego samochodu!

Temperatury za oknem zdecydowanie nie zachęcają do wychodzenia na zewnątrz, ale niestety czasem pojawia się taka konieczność. A co zrobić, jeżeli nasze auto z jakiegoś powodu nie chce odpalić?

Samochody bardzo kiepsko znoszą zimę i niskie temperatury. Gdy tylko wartości na termometrze spadną kilka kresek poniżej zera, niemal natychmiast pojawiają się pierwsze kłopoty z uruchomieniem silnika. Co zrobić, by tego rodzaju problemy nie dotknęły również i Ciebie, i to w najmniej spodziewanym momencie? Czytaj ten artykuł!

Prąd

Cars are standing on the road at snowfalling
Cars are standing on the road at snowfalling

Podstawowa kwestia w przypadku eksploatacji samochodów w okresie zimowym to oczywiście prąd. Brak zasilania lub niedostateczna jego ilość zdołały już unieruchomić naprawdę wiele samochodów, dlatego warto odpowiednio wcześniej zadbać o kondycję akumulatora, który jest głównym źródłem zasilania w samochodzie. Nie czekaj aż pojawią się pierwsze mrozy – już dziś zadbaj o to, by akumulator w Twoim samochodzie był odpowiednio naładowany.

Jak to zrobić? Proste mierniki umożliwiające sprawdzenie poziomu naładowania baterii kupisz nawet za kilkanaście złotych i dostępne są one w praktycznie każdym sklepie motoryzacyjnym.

A co zrobić, gdy prądu rzeczywiście zabraknie? Cóż, możesz przed zimą wymienić akumulator na nowy, ale równie dobrym pomysłem będzie zakup kabli do ładowania lub tak zwanego prostownika. Często bywa bowiem tak, że nawet zupełnie nowa bateria po krótkim czasie ulega rozładowaniu – akumulator w samochodzie musi nieustannie otrzymywać konkretną dawkę prądu, bo w przeciwnym wypadku szybko spadnie jego wydajność.

Paliwo

Ten punkt ma znaczenie głównie w przypadku aut z silnikami Diesla. Warto upewnić się, czy w baku masz zimowe paliwo. Podczas cieplejszych miesięcy sprzedawane jest tak zwane paliwo letnie, które może zwyczajnie zamarznąć w 7trakcie mrozu. Jeżeli nie masz pewności co znajduje się w baku Twojego samochodu, najlepiej uzupełnij poziom paliwa na jakiejś dużej stacji – na pewno sprzedawane jest tam paliwo o parametrach, które pozwolą wytrzymać nawet siarczyste mrozy.

Pomóż silnikowi!

W zimie unikaj krótkich dystansów – pamiętaj, by raz na jakiś czas przebyć autem trochę dłuższą trasę w taki sposób, by umożliwić zagrzanie się silnika i odparowanie wody, która mogła pojawić się w oleju. Auta zimy nie lubią, ale można im nieco pomóc w jej przetrwaniu!

źródła zdjęć: e-gospodarka.pl; fleet.com.pl; img.interia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.