Nie daj się chorobom reumatycznym!

http://porady-medyczne.com.pl/wp-content/uploads/2015/04/zzsk-720×340.jpg

Choroby reumatyczne potrafią zaatakować zupełnie nagle i bez powodu, a co gorsza bardzo często dotykają one osób młodych, do trzydziestego roku życia. Jest jednak trochę czasu na to, by zacząć terapię – z reguły, pierwsze objawy pojawiają się na około 5-7 lat przed ostatecznym zaostrzeniem choroby.

Jedną z najpowszechniejszych chorób reumatycznych jest zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, czyli choroba polegająca na zesztywnieniu elastycznych połączeń kręgosłupa – w miejscu, gdzie poprzednio znajdowały się takie połączenia, tworzą się zespolenia kostne, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.

Objawy

Choroba najczęściej objawia się tępym bólem w okolicy pośladkowej i lędźwiowej. Z reguły objawy występują w nocy, przez co możesz się budzić lub mieć problemy z płynnym poruszaniem się rano – zazwyczaj objawy nieco ustępują, gdy zaczynasz się poruszać. Dodatkowo, choroba objawiać się może przez częśte zapalenia stawów biodrowych i barkowych.

http://www.reumatolog-poznan.pl/wp-content/uploads/2013/04/dreamstimesmall_21078013.jpg

Co robić?

Na pewno nie wolno lekceważyć wyżej wymienionych objawów, ponieważ ta choroba jest bezlitosna! Chory może zesztywnieć w praktycznie dowolnym momencie, a co za tym idzie, pozostanie taki do końca życia! Jeżeli doświadczasz bólu kręgosłupa, który trwa dłużej niż trzy miesiące, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Najprawdopodobniej, otrzymasz skierowanie na rezonans magnetyczny, który powinien jednoznacznie pokazać zmiany, jakie zachodzą w Twoim organizmie. Ryzyko złych następstw można nieco zminimalizować przyjmując odpowiednie leki, oczywiście po konsultacji z lekarzem. Generalnie lekarze zalecają, by chorzy cierpiący na tę chorobę spali na twardym podłożu oraz zaprzestali palenia tytoniu, ponieważ są to czynniki, które wzmagają ryzyko nieprzyjemnych następstw.  

Więcej informacji znajdziesz tutaj http://www.moilec.pl/najczestsze-choroby-reumatyczne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.