Wynajem samochodów

Jak wypożyczyć najlepszy samochód na świecie?

Wypożyczenie samochodu jest dziś naprawdę proste – wystarczy kilka kliknięć myszką, by zarezerwować wybrany model i opłacić należność za wynajęcie go. Tak to przynajmniej wygląda w teorii. Praktyka pokazuje, że jako klienci wypożyczalni samochodowych nie zawsze jesteśmy zadowoleni z usługi, za którą zapłaciliśmy.

Powody bywają różne, ale w wielu przypadkach tak naprawdę sami jesteśmy sobie winni. Jak zatem wypożyczać auta, na co zwracać szczególną uwagę i jaki samochód jest najlepszy?

 

Wypożyczalnie online kontra lokalne

Internetowe wyszukiwarki i porównywarki ofert wypożyczalni samochodów na całym świecie to potężne, wygodne i bardzo przydatne narzędzia, które niezwykle ułatwiają wypożyczenie auta w niemal każdym miejscu na Ziemi. Warto jednak pamiętać, że w tego typu wyszukiwarkach znajdziemy tylko duże wypożyczalnie aut (szczególnie sieciowe, które mają swoje przedstawicielstwa w wielu krajach). To bardzo dobra opcja np. w przypadku wyjazdów służbowych za granicę – można zawczasu zarezerwować wybrane auto na określony termin i mieć pewność, że wóz będzie na nas czekać. Wyszukiwarki takie nie uwzględniają wielu małych wypożyczalni, których jest wiele w każdej popularnej destynacji turystycznej. Ma to znaczenie o tyle, że w takich niedużych, lokalnych wypożyczalniach ceny bywają sporo niższe, trzeba się jednak mieć na baczności.

Wynajem samochodów

 

Niższa cena za dobę nie zawsze oznacza bowiem niższe koszty całkowite. Każdorazowo przed podpisaniem umowy o wynajem samochodu należy ją bardzo dokładnie przeczytać – w przypadku niedużych, lokalnych wypożyczalni należy zwrócić szczególną uwagę na wszystkie zapisy dotyczące dodatkowych kosztów. Może się np. okazać, że za oddanie samochodu poza godzinami otwarcia biura, zostawienie go na terenie miasta czy przekroczenie dopuszczalnego dobowego limitu kilometrów zostanie naliczona bardzo wysoka opłata. Choćby z tego powodu zdecydowanie lepiej jest postawić na wypożyczalnie, które są uwzględniane przez wyszukiwarki – nie mogą one sobie pozwolić na tego typu nieuczciwe praktyki.

 

Rodzaje wynajmu aut

Ważną sprawą jest czas, na jaki planujemy wypożyczyć samochód. W znakomitej większości będziemy decydować się na wynajem krótkoterminowy (czyli na okres od 1 doby do 1 miesiąca), trzeba jednak pamiętać, że w niektórych wypożyczalniach cena za dobę wynajmu będzie niższa, jeśli auto wypożyczymy na dłużej – warto zwrócić na to uwagę podczas poszukiwań. Praktycznie wszystkie wypożyczalnie aut oferują usługi w zakresie wynajmu krótkoterminowego.

Wynajem samochodów

Z kolei wynajem średnioterminowy (zwykle od 1 do 24 miesięcy) i długoterminowy (powyżej 24 miesięcy) to domena wypożyczalni posiadających bardziej rozbudowane floty, co oznacza, że ich klientami są głównie firmy. Taki rodzaj wynajmu jest bardziej opłacalny niż leasing szczególnie dla tych przedsiębiorstw, które potrzebują floty samochodowej (nawet dużej i bardzo zróżnicowanej pod względem klas czy segmentów aut) jedynie sezonowo. Koszty są zdecydowanie niższe niż w przypadku leasingu. Warunki takiego wynajmu zawsze są negocjowane indywidualnie. W Polsce wynajmem średnioterminowym zajmują się na chwilę obecną tylko nieliczne wypożyczalnie – jedną z nich jest wypożyczalnia samochodów segmentu business – Vanfleet, mająca kilkanaście oddziałów w największych miastach kraju, w której ofercie są m. in. auta luksusowe i sportowe.

 

Odbiór samochodu – na co zwrócić uwagę?

Wynajem samochoduacPamiętajmy, że chwila odbioru samochodu to pierwszy moment, kiedy tak naprawdę widzimy wypożyczane auto i możemy zapoznać się z jego faktycznym stanem. Nie należy zatem pozwolić się popędzać pośrednikowi czy pracownikowi wypożyczalni podczas dokonywania oględzin. Jeśli ktoś próbuje nam w tym przeszkodzić, powinno to wzbudzić nasze podejrzenia i powstrzymać przed wypożyczeniem samochodu w danej firmie.

 

Bezwzględnie i zawsze należy przy odbiorze sprawdzić:

  • ogólny stan techniczny samochodu – ze szczególnym uwzględnieniem nawet najmniejszych uszkodzeń widocznych na pierwszy rzut oka (wgniecenia, rysy, itp.) oraz sprawności poszczególnych urządzeń i systemów samochodu. Wszystkie odkryte usterki i niezgodności ze stanem opisanym w karcie auta należy zgłosić pracownikowi wypożyczalni i zaprotokołować – w przeciwnym razie narażamy się na próbę wyłudzenia przez wypożyczalnię pieniędzy za szkody nie powstałe z naszej winy. Na tym etapie bardzo przydaje się wykonanie przynajmniej kilku fotografii wypożyczanego samochodu i jego stanu;
  • ilość paliwa – zazwyczaj auto będzie miało pełny bak i z takim trzeba będzie je zwrócić (w przeciwnym razie narazimy się na dodatkowe koszty), w niektórych krajach jednak obowiązują inne zasady (np. za pełny bak płaci się oddzielnie, a niewykorzystane w okresie wynajmu auta paliwo przepada na rzecz wypożyczalni). Warto też przy tej okazji skontrolować bieżący stan licznika w samochodzie oraz stan innych płynów (woda, olej, płyn do spryskiwaczy, itp.);
  • zgodność zapisów w podpisywanej mowie z tym, co ustaliliśmy z wypożyczalnią – baczną uwagę należy poświęcić wszystkim zapisom dotyczącym kosztów i opłat dodatkowych. Koniecznie zwróćmy też uwagę na zapisaną w umowie wysokość kaucji i warunki jej zwrotu, ponieważ czasem jest niewspółmiernie wysoka w stosunku do segmentu wypożyczanego auta (np. 1000 euro za nieduży miejski samochód);
  • warunki ubezpieczenia – zwykle wypożyczany samochód jest ubezpieczony, ale zwróćmy uwagę na zakres poszczególnych pakietów (zwłaszcza dodatkowych, niestandardowych) oraz kwotę, do której to wypożyczający ponosi pełną odpowiedzialność finansową za zaistniałe szkody (tzw. wkład własny – CDW, Collision Damage Waiver). Należy także koniecznie zainteresować się, czy auto obejmuje ochrona przed kradzieżą (TP, Theft Protection) i jaką kwotę będziemy musieli wyłożyć z własnej kieszeni, gdy do niej dojdzie.

 

Przy zwrocie samochodu do wypożyczalni trzeba natomiast dopilnować sporządzenia protokołu zwrotu, na wszelki wypadek wykonać zdjęcia auta i zachować tę dokumentację przez co najmniej kilka miesięcy. Pozwoli to ustrzec się przed nieuczciwymi praktykami wypożyczalni – np. próbą wyłudzenia kosztów naprawy za uszkodzenia powstałe rzekomo w okresie, gdy to my użytkowaliśmy dane auto.

Wynajem samochodów

 

Na koniec jeszcze jedna ważna uwaga: nie istnieje auto, które jest obiektywnie najlepsze. To, jaki samochód powinniśmy wypożyczyć, zależy zawsze wyłącznie od naszych potrzeb w danym momencie. Jeżeli potrzebujemy wyłącznie pojazdu do przemieszczania się po mieście, wystarczy małe autko z segmentu A, natomiast na dłuższy wypad wakacyjny z całą rodziną bardziej przyda się coś zdecydowanie większego. Najlepszy samochód to taki, który najbardziej spełnia nasze wymagania w konkretnej sytuacji – nie zapominajmy o tym!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.