Wybieramy budżet na samochód

Zakup używanego auta to nie lada wyzwanie. I choć wydatek na auto z drugiej ręki jest zazwyczaj wyraźnie mniejszy niż na fabrycznie nowe pojazdy z salonu, to jednak mimo wszystko źle wybrany samochód potrafi dosyć mocno uderzyć po kieszeni. To właśnie dlatego ten dzisiejszy wpis.

Nie wydawaj wszystkich pieniędzy!

I choć może wydawać się to banalnym stwierdzeniem, to nigdy nie należy wydawać całej sumy, jaką mamy przeznaczoną na zakup samochodu. Po prostu – nie! Dlaczego? Cóż, pamiętajmy o tym, że kupno samochodu to nie tylko wydatek na sam zakup, ale również cały szereg pobocznych kosztów, które trudno pominąć. I nawet jeżeli uda Ci się kupić auto, które nie będzie wymagało żadnych napraw po samej transakcji, to zawsze pozostają pewne stałe koszty, których po prostu nie unikniesz.

Jakie koszty po zakupie auta?

Weźmy choćby opony – nawet, jeżeli w tej chwili ogumienie w Twoim nowozakupionym samochodzie jest w miarę dobrym stanie, to już niedługo może wymagać wymiany. Owszem, pomijamy sytuacje, gdy ktoś sprzedał Ci auto ze świeżo zakupionym kompletem nowych opon, bowiem są one marginalne.

Koniecznie dodać musisz także koszty ubezpieczenia. I nie ma tu najmniejszego znaczenia fakt, że kupujesz auto od młodego, niedoświadczonego kierowcy, a samemu masz 25 lat stażu za kółkiem. Ubezpieczyciele tak kalkulują stawki, by jak najwięcej zarobić, szczególnie przy okazji takich właśnie zmian właścicieli auta.

Obowiązkowe wymiany

Kupujesz używane auto – licz się z koniecznością kilku wymian elementów eksploatacyjnych! Począwszy od oleju silnikowego, aż do paska napędu rozrządu czy pompy wody. Wszystko to elementy, które mają kluczowy wpływ na kondycję jednostki napędowej, a nabywając pojazd z drugiej ręki tak naprawdę nie wiesz, kiedy poprzedni właściciel dokonywał wymian tych części. Zatem – dla bezpieczeństwa własnego portfela (i zapewnienia sprawności autu), lepiej od razu zlecić mały remont jednostki napędowej z uwzględnieniem powyższych elementów. Zazwyczaj jest to koszt wynoszący od 1 tysiąca do 3 tysięcy złotych i warto go zawrzeć w swoim zakupowym budżecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.