Co wpływa na kursy walut?

Niedawna debata na temat udzielenia pomocy finansowej dla Grecji i związane z tym wahania na rynku walut sprawiły, że znacznie wzrosła ilość osób poszukujących w Internecie informacji na temat tego jak działają rynki walutowe. Postanowiliśmy pokrótce wyjaśnić, co wpływa na kursy konkretnych walut na rynkach. Nie będzie to wprawdzie encyklopedia, lecz raczej krótkie streszczenie wiedzy.

 

http://www.podlaskie.strefabiznesu.pl

Zanim w ogóle zaczniemy się zastanawiać dlaczego jedna waluta jest droższa a inna tańsza, warto uświadomić sobie, że dawniej  obliczano wartość konkretnej waluty w stosunku do złota. Niegdyś kraje trzymały swoje aktywa właśnie w złocie, które wydawało się znacznie pewniejszym środkiem płatyniczym niż jakakolwiek papierowa waluta. Nawiasem mówiąc, wiele krajów do tej pory trzyma część swoich rezerw walutowych w formie złota właśnie. Logicznym więc jest, że kraje które mają tego złota więcej mają też mocniejszą walutę.

Czynniki wpływające na kurs walut

A co jeszcze wpływa na kursy walut? Przede wszystkim, poziom rozwoju gospodarczego kraju. Jest to jednak tak ogólne pojęcie, że musimy je rozwinąć na kolejne podpunkty. Przykładowo, bardzo istotny jest stosunek eksportu do importu. Jeśli dany kraj więcej rzeczy eksportuje, to jego waluta automatycznie staje sie droższa. Taka sytuacja ma miejsce choćby w przypadku jena japońskiego – kraj Kwitnącej Wiśni pozostaje jednym z najważniejszych producentów na świecie. Co za tym idzie, pozostałe państwa które chcą handlować z Japonią muszą zaopatrzyć się w jeny, a co za tym idzie, wzrasta popyt na tę walutę, co winduje ceny.

http://www.waluty-swiata.pl

 

Kolejny czynnik określający ceny walut to stan gospodarki kraju. Na ten element ma wpływ wiele czynników, między innymi sytuacja geopolityczna. Tu doskonałym przykładem jest Rosja, której waluta (rubel rosyjski) straciła bardzo dużo ze względu na sankcje, które objęły rosyjską gospodarkę po rozpoczęciu wojny z Ukrainą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.