woda

Woda

Próba zrozumienia co się dzieje z naszym klimatem może doprowadzić do zawrotów głowy. Oczywiście nie mam żadnych wątpliwości, że następuje jego ocieplenie. Potwierdzają to wyniki tak wielu badań i analiz z całego świata, że trzeba wyjątkowego zacietrzewienia, żeby twierdzić inaczej. Zresztą nawet po naszym podwórku widać, że zginęły nam gdzieś pory roku. Wiosny praktycznie już nie ma, bo po krótkim okresie niepogody wkraczamy nagle w trzydziestopniowe upały, które potrafią wykończyć każdego. O przedwiośniu, już dawno zapomnieliśmy. Jeszcze jesień jakoś się trzyma, ale ona też niedługo będzie się skracać do minimum i zaraz po upalnym lecie będzie przychodzić zima.

woda19

Jednak to nie jest najpoważniejszy problem. Wraz z cieplejszymi latami, pojawi się problem mniejszej liczby opadów. Brak deszczu i zwiększona temperatura rzek odbije się krytycznie na dostępności energii elektrycznej. Przede wszystkim nie będzie można chłodzić bloków energetycznych w elektrowniach, przez co spadnie produkcja i zaczną się jej braki. Na razie przepisy warunkują, że w pierwszej kolejności ograniczenia obejmują zakłady przemysłowe, ale prędzej czy później również my odczujemy jej braki. Bo wraz z upałami i spadającymi cenami klimatyzatorów, potrzebujemy jej coraz więcej.

Dodatkowym problemem jest fakt, że mimo licznych rzek, mamy stosunkowo takich, w których woda nadaje się do celów spożywczych. Nasze rzeki są po prostu brudne i bez potężnych stacji uzdatniania nie będziemy mieli po prostu co pić, a woda do mycia czy prania też stanie się reglamentowana. Już teraz są regiony, gdzie są poważne problemy z zaopatrzeniem w wodę. A będzie tylko gorzej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.