Kiedy warto zmienić opony?

Za oknem coraz cieplej, a zimowe ubrania powoli idą w odstawkę. Tak samo warto postąpić z zimowymi oponami – dowiedz się, kiedy należy je zmienić!

Generalnie temat opon zimowych jest na polskim rynku dosyć świeży. Jeszcze kilkanaście lat temu praktycznie żaden kierowca nie myślał o zakupie opon na różne sezony do swojego auta – większość użytkowała jedynie ogumienie typu uniwersalnego, pasujące do każdej pory roku. Sytuacja jednak nieco się zmieniła i teraz opony sezonowe nikogo już nie dziwią.

Co wyróżnia „zimówki”?

Dlaczego właściwie zmieniamy ogumienie na letnie i zimowe? Obydwa typy ogumienia odróżniają się przede wszystkim konstrukcją bieżnika. O ile opony na cieplejsze miesiące wyposażone są w rowki, które znacznie ułatwiają odprowadzanie wody, zapewniając tym samym odpowiednią trakcję przez cały czas, o tyle bieżnik ogumienia na chłodniejsze miesiące w dosyć istotny sposób się różni. Przede wszystkim, znajdziemy tam specjalne lamelki, dzięki którym opona dokładnie wgryza się w strukturę śniegu, co pozwala na bezpieczną jazdę nawet na bardzo zaśnieżonych odcinkach.

Nie sposób nie wspomnieć także o różnych składach mieszanki. Gdy tylko temperatury spadną poniżej 0, opony letnie automatycznie stają się bardziej miękkie, znacznie tracąc swoje właściwości. W rezultacie, jazda na takim ogumieniu staje się zwyczajnie niebezpieczna – grozi poślizgiem!

Kiedy wymienić opony?

Wymiany opon najlepiej dokonywać w momencie, gdy średnie temperatury przekraczają już 7 stopni. Warto pamiętać o tym, że w wyższych temperaturach struktura opony zimowej może ulec uszkodzeniu – ogumienie znacznie szybciej się zużywa! Dodatkowo, w czasie rzęsistych opadów deszczu opona zimowa nie będzie w stanie zapewnić bezpiecznego poruszania się – specjalne lamelki, które tak dobrze „wgryzają” w śnieg raczej kiepsko sprawdzą się w przypadku jazdy w deszczu, nie wspominając już nawet o poruszaniu się w trakcie naprawdę wysokich temperatur, kiedy to mieszanka nie pozwala na komfortową jazdę, ponieważ staje się strasznie miękka.

Ogólnie rzecz biorąc, jeżeli ktoś mało jeździ i nie chce tracić czasu na wymiany opon, dobrym pomysłem mogą być opony całoroczne, które jednak są nieco droższe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.