Czy warto zamieszkać w Polsce Wschodniej?

Przez wielu wyśmiewany, ten region ma jednak jakiś swój potencjał. Pojawia się tylko pytanie, czy to wystarczy jako argument, by tam zamieszkać.

Dosyć często można usłyszeć zdanie, że na wschód od linii Wisły zaczyna się zupełnie inny świat – tak zwana „Polska B”. W odróżnieniu od terenów położonych na zachód od tej rzeki, ludziom żyje się tam znacznie gorzej, a o znalezieniu dobrze płatnej pracy w tym miejscu można zapomnieć już na wstępie. Czy rzeczywiście jest tak źle? Czy warto w ogóle rozważać przeprowadzkę do tej części kraju?

Praca – jak z nią jest?

2To właściwie pytanie podstawowe – skoro nie ma w tym regionie pracy, to z czego żyją tutaj ludzie? Cóż, warto pamiętać o tym, że tak zwana ściana wschodnia to w dużej mierze region rolniczy, a uprawa ziemi wciąż przynosi tutaj spore dochody.

Znalezienie zatrudnienia w tej części Polski może być rzeczywiście nieco trudniejsze niż w przypadku choćby Warszawy czy Krakowa, ale nie jest to niemożliwe. Spory odpływ specjalistów z Lublina czy Białegostoku sprawił, że tamtejsze firmy mają nie lada problem, poszukując wykwalifikowanych pracowników, przez co często muszą korzystać z pomocy firm zewnętrznych.

Innymi słowy – owszem, może i znalezienie pracy na wschodzie Polski jest nieco trudniejsze niż w innych, bardziej rozwiniętych częściach kraju, ale z drugiej strony nie ma co narzekać – gdy już znajdzie się firmę która gotowa jest nas zatrudnić, z reguły ta współpraca trwa znacznie dłużej (pod warunkiem, że obie strony zadowolone są z rezultatów wspólnego działania).

Koszty życia

Wynajem mieszkania czy jakiekolwiek inne wydatki na życie codzienne są tu znacznie niższe niż w pozostałych częściach Polski. Dzięki temu, żyjąc w takim Rzeszowie można znacznie szybciej kupić własne mieszkanie, niż 3zrobiłoby się to choćby we Wrocławiu czy Krakowie. To spory argument dla wielu osób, które poszukują dla siebie miejsca na stałe i niekoniecznie chcą wiązać się z jednym z największych miast w Polsce.

źródła zdjęć: mieszkanie-wroclaw.pl; tapeciarnia.pl; polskawschodnia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.