Rozsądne oszczędzanie

Podejście Polaków do oszczędzania pieniędzy zmienia się z roku na rok i coraz więcej osób, zamiast po prostu trzymać bezczynnie środki na koncie, woli aktywnie oszczędzać pieniądze. Na czym to polega? Ogromną popularnością cieszą się różnego rodzaju produkty bankowe, które umożliwiają takie działanie, w tym lokaty bankowe. Czy korzystanie z nich rzeczywiście się opłaca?

Źródło: www.terazkrosno.pl

Na pierwszy rzut oka, lokata bankowa ma same zalety. Nie tylko bowiem jest znacznie bardziej bezpieczna, niż trzymanie pieniędzy w przysłowiowej skarpecie, lecz również daje pewność zysku – mniejszego bądź większego. Słowem – pieniądze nie leżą bezczynnie, lecz zarabiają. Czy jednak zarobek zawsze jest na tyle duży by takie działanie się opłacało?

Lokata = zamrożenie pieniędzy

W euforii spowodowanej perspektywą możliwych zysków wiele osób zapomina o tym, że przekazanie pieniędzy na lokatę oznacza chwilową utratę możliwości korzystania z nich. Jak długo? To zależy już od nas, niemniej warto zastanowić się czy rzeczywiście pozwolić sobie możemy na takie swoiste zamrożenie gotówki. Co prawda, w razie wystąpienia wyższej potrzeby, możemy w każdej chwili zrezygnować z lokaty i wypłacić znajdujące się na niej środki, lecz wtedy utracimy wszystkie odsetki. Słowem, gra nie warta świeczki.

A może konto oszczędnościowe?

Całkiem ciekawym rozwiązaniem może być założenie konta oszczędnościowego. Tego rodzaju usługa, podobnie jak korzystanie z lokat, stała się w ostatnim czasie bardzo popularna. Dodatkowo, korzystając z rachunku oszczędnościowego możemy bez strat wybrać środki z konta. Jak często? To już zależy od banku, podobnie jak oprocentowanie, które jednak bywa nieco gorsze niż w przypadku lokat.

Źródło: cdn16.se.smcloud.net

Co wybrać?

Odpowiedź nie jest prosta. Jeśli masz określoną ilość gotówki, to dobrym pomysłem będzie otwarcie rachunku oszczędnościowego oraz lokaty w jednym czasie. Pozwoli to na optymalizację przychodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.