Praca – gdzie jej szukać?

I choć sytuacja na rynku pracy w naszym kraju systematycznie się poprawia, to nadal szybkie znalezienie zatrudnienia zdaje się być trudnym zadaniem. Zobacz co zrobić, by szukanie pracy nie stało się koszmarem!

Wiele osób już na starcie wychodzi z założenia, że znalezienie zatrudnienia w Polsce zdecydowanie przerasta ich możliwości. Doskonały przykład takiego podejścia widać było w popularnym kilka lat temu serialu obyczajowym pod tytułem „Świat według Kiepskich”, gdzie główny bohater ciągle powtarzał „W tym kraju nie ma pracy dla ludzi z moim wykształceniem”. Owszem, można się zżymać, że Ferdynand Kiepski raczej nie jest typowym reprezentantem społeczeństwa, choć z drugiej strony jakieś ziarno prawdy w tym serialu znaleźć można.

Jak zatem znaleźć pracę? Poniżej kilka sprawdzonych sposobów!

  1. Pytaj wszędzie. Gdzie właściwie szukasz pracy? Jeżeli swoje poszukiwania ograniczasz do kilku największych portali z ofertami, to raczej nie licz na to, że szybko uda Ci się znaleźć zatrudnienie! Warto pamiętać o tym, że w tego typu miejscach publikowanych jest może kilkanaście procent wszystkich ofert – bardzo często jest tak, że rekrutacja odbywa się wewnątrz danej firmy. Zatem – nie wstydź się zapytać znajomych czy rodziny – być może w ich firmie aktualnie trwa poszukiwanie nowych pracowników. Czasem w taki sposób można znaleźć naprawdę ciekawe oferty
  2. Szukaj ciągle. Na pewno nie może być tak, że zatrudnienia poszukujesz dopiero wtedy, gdy już stracisz pracę. Pamiętaj – nawet, jeżeli jesteś zadowolony ze swojej aktualnej firmy, warto trzymać rękę na pulsie rynku pracy! Dzięki temu będziesz wiedzieć, jakich specjalistów akurat poszukuje się na rynku i zdołasz się spokojnie dostosować do potrzeb rynku, inwestując choćby w dodatkowe szkolenia czy zdobycie umiejętności. 
  3. Nie przerażaj się. Owszem, szukanie nowego miejsca pracy potrafi być czasochłonne. Można, faktycznie, frustrować się długim okresem bez pracy. Z drugiej strony warto pamiętać o tym, że w firmach procesy decyzyjne trwają naprawdę długo i nie ma się co przerażać, jeżeli przez miesiąc czy dwa nie jesteśmy w stanie znaleźć dla siebie oferty!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.