Podwyżka w pracy – jak to ugryźć?

Chcesz więcej zarabiać? Cóż to za pytanie! Chyba każdy z nas w jakiś sposób czuje, że jego aktualne zarobki do najwyższych nie należą. Biorąc pod uwagę fakt, że narzekają na to również osoby o relatywnie wysokich (jak na polskie warunki) dochodach, nie jest to chyba specjalnym zaskoczeniem.

Co zrobić, by dostać podwyżkę w pracy? Złośliwi mówią, że wystarczy mieć dobre układy z szefem lub zrobić coś nie do końca akceptowalnego przez resztę pracowników (na przykład, stać się przysłowiowym kapusiem). Niestety, a może i na szczęście, w żadnej normalnej firmie tego rodzaju metody zwyczajnie nie mogą zdać egzaminu. Owszem, dobre relacje z szefem czy dyrektorem z reguły mają pozytywny skutek choćby w efektywności naszej pracy, ale raczej nie ma co na siłę podlizywać się „górze” – wierz lub nie, wielu przed Tobą już tego próbowało i Twój szef ma niemal na pewno tego już dosyć!

Czy skargi na innych pracowników zdadzą egzamin i przyczynią się do podwyżki? Cóż, raczej mała szansa, a poza tym takie działanie jest moralnie naganne i zdecydowanie nie doda Ci splendoru w oczach Twoich kolegów z pracy. Aczkolwiek jeżeli widzisz, że ktoś inny ewidentnie działa na szkodę firmy to nie wahaj się powiedzieć o tym szefostwu – ostatecznie, interes firmy to także Twój interes!

Jak zatem ubiegać się o podwyżkę? Cóż, po pierwsze możesz zwyczajnie porozmawiać z osobą decydującą o pensjach. Nie wahaj się podkreślać swoich atutów czy korzyści, jakie zdołałeś w czasie swojej pracy przynieść firmie. Jeżeli to nie przekona osoby decyzyjnej, zawsze możesz poprosić o jakieś dodatkowe zadanie, płatne ekstra, poza Twoją umową o pracę (na przykład, na umowę zlecenie). Niemal na pewno taki ruch zostanie pozytywnie przyjęty ze strony szefostwa – wierz lub nie, osób którym rzeczywiście chce się pracować i robić to naprawdę dobrze nie ma zbyt wiele (wyjątkiem są może duże warszawskie korporacje). Zatem – do dzieła!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.