pilarka

Pilarka – jaka będzie najlepsza?

Wbrew temu co sugerują nam twórcy horrorów z Hollywood, pilarki to nie tylko wielkie urządzenia, których zadaniem jest budzenie grozy. To przede wszystkim bardzo przydatne dodatki w domu i w ogrodzie – ot, choćby do przycinania gałęzi czy drewna kominkowego.

Jak wybrać pilarkę?

pil1Ogromna oferta pilarek na rynku zdecydowanie nie ułatwia wyboru. Podstawowym parametrem na jaki warto zwrócić uwagę jest rodzaj zasilania. W powszechnym przekonaniu, pilarka zasilana jest silnikiem spalinowym. Cóż, faktycznie to chyba najpopularniejszy pomysł na użytkowanie sprzętu tego rodzaju.

Równie popularne co benzynowe piły są także urządzenia elektryczne oraz akumulatorowe. W odróżnieniu od pilarki spalinowej są one znacznie cichsze. Niestety – coś za coś. Pilarki bez własnego zasilania mają dosyć ograniczoną mobilność – i tak, urządzenie elektryczne musi przez cały czas być podłączone do zasilania 230 V, więc ogranicza to w istotny sposób jego zakres użytkowania. Z kolei pilarka akumulatorowa posiada baterię, która wymaga ładowania co około 60 minut – to już nieco lepiej, ale wciąż jest to dosyć uciążliwe.

Jakie parametry?

Na jakie parametry pilarki warto zwrócić uwagę? Jak w każdym urządzeniu do ciężkich prac, tu liczy się moc. Do prostych prac ogrodowych z reguły wystarczą pilarki o mocy do 2,5 KM. Jednak aby móc skutecznie działać w nieco pil2bardziej zaawansowanych warunkach, lepiej sięgnąć po pilarkę z większą mocą, jak choćby te od McCulloch.

Podejmując decyzję o zakupie pilarki koniecznie sprawdzić trzeba ile waży dane urządzenie. Pracując przez kilka godzin z wibrującą piłą można się przecież zmęczyć! Dodatkowo, noszenie ciężkiej pilarki sprawia, że efektywność pracy znacznie spada. Generalnie, piły do zastosowań amatorskich nie ważą więcej niż 4-5 kilogramów, podczas gdy profesjonalne pilarki benzynowe potrafią mieć wagę nawet do 10 kilogramów(można jednak znaleźć lżejsze propozycje).

I jeszcze jedno – hałas. To szczególnie ważny parametr w przypadku pił spalinowych, które potrafią pracować naprawdę głośno. Wybierając urządzenie do koszenia warto zwrócić uwagę na deklarowany przez producenta poziom hałasu – zawsze też można zaopatrzyć się w słuchawki.

 

Źródła zdjęć: http://www.uslugi-ogrodnicze.slupsk.pl/, leroymerlin.pl, http://www.zielonyogrodek.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.