Pielęgnacja żywopłotu

Jesień za pasem… Najwyższy czas zadbać o zabezpieczenie roślin, drzew, krzewów i żywopłotów. Warto pomyśleć o ich poprzycinaniu, aby od września czy października łodygi zdążyły zdrewnieć przed zimą.

Jak prawidłowo ciąć żywopłot?

Przycinanie roślin tworzących żywopłot nie jest jedynie kwestią estetyczną. Cięcie pozwala nie tylko na usunięcie martwych, obumarłych pędów, ale też wpływa na lepsze ukorzenienie się roślin. Warto o tym pamiętać zarówno jesienią jak i wczesną wiosną.

Nożyce do żywopłotu 

Czym najlepiej wykonywać cięcie żywopłotu? Bezwzględnie odpowiednio dobranymi nożycami. Jest to chyba jedyne narzędzie absolutnie niezbędne przy pielęgnacji żywopłotów. W zależności od powierzchni i rodzaju roślin możemy wybrać:

  1.  Ręczne nożyce do żywopłotu – wystarczają  w początkowej fazie pielęgnacji, gdy rośliny są jeszcze młode, a łodygi i pędy – niezbyt grube i twarde. Niektóre ręczne nożyce do żywopłotu są wyposażone w dłuższe uchwyty, dzięki czemu łatwiej można dostać się do trudno dostępnych miejsc.
  2. Elektryczne lub spalinowe nożyce do żywopłotu – lepiej sprawdzają się, gdy mamy do czynienia z dużymi powierzchniami, ale też ich cena oscyluje miedzy kilkaset a nawet kilka tysięcy złotych – w zależności od parametrów: m. in.: wielkości ostrza, mocy silnika itd. Do najdroższych w tej kategorii należą nożyce teleskopowe, które pozwalają na cięcie nawet najbardziej wymyślnych kształtów.

Moda na piękny ogród nie mija. Miło byłoby oglądać w Polsce – wzorem np. Czech – piękne zielone altanki i żywopłoty zamiast burych, nieprzyjaznych betonowych ogrodzeń, jakie jeszcze dość często spotykam wędrując sobie po naszym kraju…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.