Obce waluty – sposób na oszczędności?

Szukasz sposobu na zaoszczędzenie większej ilości pieniędzy? A może warto zainteresować się oszczędzaniem przez zakup obcych walut?

Co prawda kupowanie obcych walut w celach oszczędności wielu osobom może kojarzyć się z latami 90, kiedy to polska waluta była naprawdę niestabilna, to nawet w tej chwili może to być całkiem niezły sposób na oszczędzanie pieniędzy. Warto jednak wiedzieć jak to poprawnie zrobić – skoki wartości polskiej waluty nie są już aż tak duże jak jeszcze kilkanaście lat temu, zatem należy to robić z głową. Jak kupować waluty? Kilka podpowiedzi poniżej.

Śledź sytuację polityczną

Zaraz zaraz, o co tu właściwie chodzi? Co ma polityka do oszczędzania pieniędzy? Cóż, jak pokazuje praktyka, bardzo dużo! Wartość waluty danego kraju w dużej mierze zależy właśnie od sytuacji politycznej tam panującej. Generalnie, im bardziej stabilna tym lepiej, ale zdarzają się nagłe skoki, jak w przypadku ostatnich wyborów prezydenckich w USA. Kontrowersyjny pod wieloma względami aktualny prezydent Stanów Zjednoczonych sprawił przez chwilę, że wartość dolara dosyć gwałtownie spadła. W momencie zaprzysiężenia obecnej głowy państwa kursy USD zaczęły osiągać nienotowane od wielu lat niziny! 

W jakie waluty warto inwestować?

Ogólnie rzecz biorąc najlepiej wybierać waluty tych krajów, co do których stabilności politycznej nie ma zastrzeżeń. Od lat zresztą na giełdach przoduje kilka walut, jak choćby japoński jen (uznawany za bardziej stabilny nawet niż dolar), funt brytyjski czy nawet euro. Reszta walut raczej nie przyniesie zbyt dużych zysków, ponieważ istnieje dosyć spore ryzyko nagłego spadku wartości.

Czy można na tym zarobić? Cóż, przy walutach obcych trzeba mieć sporo szczęścia. Wahania kursowe potrafią być naprawdę spore i jeżeli uważnie obserwujemy rynek, to na pewno można trafić na momenty, gdy zakup waluty będzie świetnym pomysłem. Co ważne, inwestycja w zakup obcych walut niemal zawsze przyniesie jakiś zysk, mniejszy bądź większy, dlatego raczej warto tym się zainteresować. A że ryzyko istnieje? No cóż, ale szansa na całkiem niezły zarobek również się pojawi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.