jednorodzinny

Nowe obowiązki po przeprowadzce z mieszkania do domku wolnostojącego

Własna działka z domem jednorodzinnym to nie tylko przykład wolności, ale również obowiązków, które spadają jak grom z jasnego nieba. Doświadczają ich przede wszystkim osoby, które dotychczas mieszkały w bloku lub kamienicy. Dbanie o kwiaty na balkonie nie równa się pracy w ogrodzie. Natomiast podkręcanie kaloryfera i otwieranie okien, to nie to samo co rozpalanie w piecu znajdującym się w domowej kotłowni. Mieszkanie w domu otwiera przed mężczyzną nowy wachlarz obowiązków. Oto cztery główne czynności, z jakimi mieszkaniec kamienicy lub bloku musi się uporać na nowej ziemi.

1. Złożone prace w ogrodzie – koszenie trawy to pikuś w porównaniu do całej gamy czynności, która czeka na posiadacza przydomowego ogródka. Trawa i chwasty wymagają podkaszarki i wyplewienia, czyli dokładniejszej pracy nad szczegółami ogrodu. By nie stracić zbyt dużo czasu na te czynności, zainwestujcie w podkaszarki akumulatorowe oraz korę z drzew iglastych, która ochroni wiele krzewów, drzew i zredukuje ilość miejsc do podkoszenia. Najwięcej pracy będzie pod koniec wakacji przy okrywaniu krzewów, pni drzew i grabieniu liści.

podkaszarki
źródło: https://pixabay.com/

2. Ogrzewanie – pomijając centralne ogrzewanie gazem, elektrycznością lub inną formą ciepła, w domach jednorodzinnych zwykle występują kotły C.O na węgiel, drewno i inne surowce opałowe. Należy je zgromadzić, umiejscowić w kotłowni i później korzystać z nich do rozpalania pieca we właściwy sposób. Te czynności opanuje nawet nastolatek, włącznie z ekologicznym paleniem bez kopcenia.

piec
źródło: https://pixabay.com/

3. Dbanie o dach i fundamenty – dotyczy to m.in. prac remontowych oraz możliwych kwestii udoskonalania ochrony przeciw niebezpiecznym dla fundamentów wodom gruntowym. Jeżeli nie wy wybudowaliście dom, powinniście zbadać stan fundamentów i sprawdzić, czy zostały pokryte folią izolującą.

fundamenty
źródło: https://pixabay.com/

4. Ścieki i nowe zasady wyrzucania śmieci – segregacja odpadów w domach jednorodzinnych jest moim zdaniem lepsza niż na blokach. Szybko się do niej przyzwyczaicie, podobnie jak do wzywania szambo-nurka.

śmieci
źródło: https://pixabay.com/

Mieszkanie w domu jednorodzinnym wymaga poświęcenia w pewnych kwestiach, ale daje więcej wolności. Dodatkowe obowiązki to urok życia na własnej ziemi, która z każdym rokiem pięknieje, gdy tylko włożymy w nią trochę pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.