Jakie mieszkanie kupić – nowe czy używane?

Trwający aktualnie boom na rynku mieszkaniowym w Polsce sprawia, że coraz więcej osób myśli nad zakupem własnego mieszkania. Pojawia się jednak pytanie – czy lepiej wybrać mieszkanie prosto od dewelopera, czy też może znaleźć „cztery kąty” na rynku wtórnym. Która opcja będzie korzystniejsza?

Mieszkania nowe

Wielu osobom wydaje się, że na zakup mieszkania z rynku wtórnego pozwolić sobie mogą najwyżej naprawdę bogaci ludzie. Tymczasem wystarczy przejrzeć kilka ogłoszeń deweloperów by przekonać się, że całkowicie nowe mieszkanie wcale nie musi być drogie! Ponadto, wybierając nowe mieszkanie mamy zdecydowanie większe pole manewru jeżeli chodzi o jego wykończenie – najczęściej w środku zastajemy przysłowiowe gołe ściany, co niejako zmusza nas do wykazania się nie tylko kreatywnością przy planowaniu wystroju wnętrza, ale przede wszystkim odpowiednio grubym portfelem.

miesz2Mieszkania z rynku pierwotnego będą idealnym wyborem dla młodych osób – niezależnie od tego, czy są to osoby samotne, czy też małżeństwa z dziećmi. W zdecydowanej większości przypadków tego rodzaju lokale nabywane są przez osoby w podobnym wieku, co daje wyższy komfort mieszkania – nie ma ryzyka, że emerytowanym sąsiadom będzie przeszkadzał donośny płacz dziecka w nocy.

Mieszkania z rynku wtórnego

W tym akapicie opiszemy głównie lokale, które pochodzą sprzed ponad 10 lat – trendy w budownictwie w ostatniej dekadzie były właściwie identyczne, dlatego kupując mieszkanie w bloku z 2007 w zasadzie liczyć można na podobne warunki jak w przypadku nowych lokali. Z tego powodu, skupimy się raczej na mieszkaniach sprzed tej daty.

Niewątpliwą zaletą czterech kątów z rynku wtórnego jest ich lokalizacja – w szczególności dotyczy to starszych osiedli, do których już dawno doprowadzono ciągi komunikacyjne i wszelkiego rodzaju infrastrukturę. Warto jednak

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

pamiętać o tym, że wprowadzając się do bloku wybudowanego 20 lub 30 lat temu nie powinniśmy spodziewać się przesadnie wysokiego standardu. Dodatkowo, stan samego mieszkania, jak i jego wygląd znacznie może odbiegać od oczekiwań, dlatego konieczny będzie remont, który oczywiście również swoje kosztuje. W rezultacie, zakup nieco tańszego mieszkania z rynku wtórnego może nas kosztować podobną sumę co i kupno nowego.

Źródła zdjęć: wszystkooremontach.blox.pl, ekspertbudowlany.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.