Matematyka królową nauk

Przez jednych kochana, przez innych znienawidzona. Matematyka to jeden z tych przedmiotów szkolnych, które wywołują skrajne emocje. A dlaczego właśnie o niej dziś mowa?

Polska szkoła, niezależnie od poziomu, przez wiele lat stawiała głównie na kształcenie typowo humanistyczne. W efekcie, na polskim rynku pojawiło się całe mnóstwo osób posiadających wykształcenie mniej lub bardziej ukierunkowane na wiedzę typowo humanistyczną, przy czym zapotrzebowanie na takie umiejętności pozostawało niewielkie. Popularność takiego wykształcenia nie wynika z preferencji Polaków, lecz z systemu edukacji, który skonstruowany był w taki właśnie sposób.

Zmiana na lepsze?

Kilka lat temu dostrzeżono jednak tę lukę w edukacji młodych Polaków i matematyka stała się obowiązkowym przedmiotem, zdawanym na maturze. Przyszłych studentów zachęcano także do podejmowania nauki na kierunkach ściśłych, między innymi oferując stypendia naukowe.

fundacje wspierające szkoły
https://farm3.staticflickr.com/2576/3936916711_2f592a0aae_b.jpg


Matematyka wydaje się być przedmiotem niemalże idealnie dopasowanym do wymagań współczesnego świata. Praktycznie każda dziedzina technologii jest w ścisły sposób powiązana z matematyką właśnie – czy to informatyka, czy to elektronika albo nawet mechanika i budowa maszyn. Jednym słowem, matematyka nauczana na odpowiednim poziomie może przyczynić się do rozwoju gospodarczego.

Matma w polskiej szkole

Te działania to jedynie kropla w morzu realnych potrzeb. Kolejne rządy robią niewiele, by zachęcić młodzież do zagłębienia się w tajemnice świata liczb. Tym bardziej warta odnotowania jest inicjatywa mBanku, która polega na zachęcaniu kolejnych pokoleń młodych Polaków do nauki matematyki.

fundacje wspierające szkoły
http://www.freeimageslive.com/galleries/workplace/education/preview/basic_maths.jpg

Fundacje wspierające szkoły naprawdę istnieją!

Ta komercyjna instytucja od lat organizuje różnego typu fundacje wspierające szkoły w zakresie nauczania matematyki. Działania te zawierają się zarówno w stypendiach dla uzdolnionych matematycznie uczniów, jak również ciekawych programach finansowania różnych projektów edukacyjnych.

Reasumując…

Dobrze byłoby, gdyby Polacy w końcu docenili wartość matematyki – to nauka dająca szereg twardych umiejętności, tak ważnych na dzisiejszym rynku pracy. To szczególnie istotne w dobie tak ogromnego rozwoju technologii cyfrowych. Osoby posiadające wiedzę związaną z matematyką poradzą sobie w takich warunkach doskonale.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.