Kotły jednofunkcyjne – jak to działa?

Zastanawiasz się nad zakupem kotła kondensacyjnego do swojego domu? Poszukujesz rozwiązania, które zapewni maksymalnie niskie koszty, zapewniając jednocześnie odpowiedni poziom wydajności pracy? Chyba mam coś dla Ciebie! Przeczytaj najnowszy artykuł o kotłach jednofunkcyjnych!

Czym są kotły jednofunkcyjne?

Mówiąc najkrócej, jest to taki rodzaj urządzenia, które jest w stanie obsłużyć wyłącznie instalację centralnego ogrzewania. Nie ma tam wymiennika ciepła, więc raczej nie ma szans, by kocioł jednofunkcyjny był w stanie samodzielnie przygotować ciepłą wodę. Jednak jeżeli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, to najłatwiej będzie podłączyć oddzielny podgrzewacz pojemnościowy, który posiada własny wymiennik ciepła.kotły

 

Jak działa kocioł kondensacyjny?

Kondensacja to zjawisko, które zaobserwować można nawet i w przyrodzie. Najprostszym jej przykładem jest przemiana pary wodnej w wodę – dochodzi do tego np na łące, kiedy na trawie czy liściach roślin pojawiają się krople rosy. Z powodu niskiej temperatury (o ile taka panuje), para wodna zawarta w powietrzu zamienia się w krople, które osiadają potem na roślinach. I właśnie takie zjawisko określamy mianem kondensacji.

Kondensacja w Twoim domu

A jak osiągnąć ten sam efekt w Twoim domu? Na początek, należy zapewnić podgrzewanie wodzie, by osiągnąć temperaturę ok. 100 stopni Celsjusza. Aby zamienić taką wodę w parę, konieczne jest zapewnienie dodatkowej dawki energii cieplnej. Gdy woda zacznie już zamieniać się w parę, to w momencie kontaktu z powierzchnią o niskiej temperaturze dojdzie do skroplenia i emisji energii.kotły

Co to oznacza w ogrzewaniu? Niektórzy producenci kotłów kondensacyjnych wykorzystują to zjawisko w swoich produktach. W spalinach powstaje para wodna (emitowana przez spalający się gaz). Energia, która jest dzięki temu pozyskiwana zostaje automatycznie skierowana do instalacji centralnego ogrzewania. Ciepło skraplania powoduje powstanie dodatkowej energii, dzięki czemu oszczędzamy znaczną ilość energii (na stronie https://www.junkers.pl/produkty/kotly/kotly-kondensacyjne/ można przeczytać, że jest to nawet 25% energii).

Czy warto zainwestować w kotły kondensacyjne?

Tego rodzaju kotły zapewniają idealną wydajność – sprawność i efektywność energetyczna sięga nawet 94%! To wartość, którą trudno osiągnąć stosując inne metody. Poza tym, kotły oparte o kondensację zapewniają maksymalnie cichą pracę, dzięki czemu można liczyć na względny komfort w domu.

I jeszcze jedno – kocioł kondensacyjny to rozwiązanie, które jest naprawdę trwałe. Wymienniki ciepła oparte są o specjalne stopy (krzem i aluminium połączone z magnezem). To rozwiązanie idealnie odporne na korozję.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.