kocioł jednofunkcyjny

Kocioł grzewczy do domu – wybór

Podjęcie decyzji o wyborze kotła do ogrzewania domu nie jest łatwe. Aby poprawnie wybrać urządzenie do ogrzewania domu należy, po prostu, właściwie określić swoje potrzeby i oczekiwania.

kocioł jednofunkcyjnyZ reguły taką decyzję podejmuje się na etapie budowy bądź remontu domu, kiedy to na głowie jest jeszcze całe mnóstwo innych spraw. Niestety, niewłaściwy wybór kotła przełoży się na kiepskie zaopatrzenie domu w ciepło, co może być dokuczliwe. Jednocześnie dobrze wybrany kocioł służyć będzie przez wiele lat.

Rodzaje kotłów

W zasadzie na rynku najpopularniejsze są dwa typy kotłów centralnego ogrzewania:

  • kocioł jednofunkcyjny
  • kocioł dwufunkcyjny

Czym różnią się oba te urządzenia? Głównie chodzi tu o różnice w sposobie przygotowywania ciepłej wody. Przede wszystkim, kocioł dwufunkcyjny zasila centralne ogrzewanie w ciepło oraz podgrzewa przepływającą ciepłą wodę kocioł jednofunkcyjnyużytkową. Z kolei kocioł jednofunkcyjny spełnia podobną funkcję w kontekście ogrzewania, ale również może działać łącznie z zasobnikiem ciepłej wody, zaopatrując w nią cały budynek.

Jak wybrać kocioł?

Co powyższe zapisy oznaczają w praktyce? Cóż, kocioł jednofunkcyjny będzie świetnym wyborem dla każdego budynku z rozbudowaną instalacją ciepłej wody. Jeżeli masz w domu więcej niż jedną łazienkę bądź mocno rozbudowane zaopatrzenie w wodę ciepłą to taki kocioł będzie znacznie lepszym wyborem.

Z kolei kotły dwufunkcyjne są polecane w przypadku domów o znacznie mniejszym poborze wody. Ich działanie polega na tym, że woda podgrzewana jest tylko i wyłącznie w chwili poboru (czyli odkręcenia kranu), co w przypadku większych instalacji może być po prostu niewystarczające.

Wybierając kocioł do ogrzewania domu należy także zwrócić uwagę na pojemność jego zasobnika. Im większy, tym bardziej efektywne ocieplanie budynku.

Kocioł jednofunkcyjny – oszczędza pieniądze!

Warto przy okazji wspomnieć, że kotły kondensacyjne pozwalają na sporą oszczędność energii. Produkty Junkers umożliwiają wykonanie cyrkulacji c.w.u, która przekłada się na dostępność ciepłej wody w całym domu oraz znaczne zmniejszenie zużycia energii. Specjalne regulatory montowane choćby w kotłach Junkers zapewniają dostęp do sterowania częstotliwością pracy pompy ciepła.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.