Jak nie dać się oszukać w pracy?

http://nf.pl/media/images/articles/15944_banner_700x330.jpg

Ze względu na ogromne bezrobocie panujące w naszym kraju i ogólny problem ze znalezieniem zatrudnienia, wiele osób decyduje się na różne, niekiedy ryzykowne kroki, byleby tylko otrzymać upragnione zatrudnienie. Niestety, praktyka pokazuje, że często może to przynieść więcej szkody niż pożytku, a z niekorzystnych warunków pracy bardzo trudno zazwyczaj zrezygnować, a jeśli nawet to się uda, to liczyć się musimy z utratą wszystkich zarobionych pieniędzy.

Oto kilka porad dotyczących tego, jak uniknąć oszustwa na rynku pracy. Polecamy zapoznać się z nimi, ponieważ nieuczciwych pracodawców nie brakuje w naszym kraju!

Porada #1 Zażądaj umowy

http://wazne-sprawy.pl/wp-content/uploads/2014/01/umowa-o-prace.gif

Podstawą do wykonywania pracy dla konkretnej firmy jest umowa przewidująca zakres zadań i obowiązków pracownika w danym miejscu. Pamiętaj, że jeżeli pracodawca nie podpisał z Tobą umowy, przebywając w danym miejscu i wykonując obowiązki pracownika robisz to nielegalnie! W praktyce nic za to raczej nie grozi, lecz nie mając umowy, nie masz żadnych praw. Twój szef może zwolnić Cię w dowolnej chwili, a nawet stwierdzić, że za wykonaną pracę zwyczajnie nie wypłaci Ci ani złotówki! Uwaga – umowa musi zostać podpisana najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy.

Porada#2 Etat częściej niż myślisz

Codziennie chodzisz do pracy, przebywasz w niej od 8 do 16 i masz niezmienny zestaw obowiązków? Jeżeli tak, to pracodawca ma obowiązek zaoferować Ci zatrudnienie na etacie – umowa-zlecenie/o dzieło jest w takim przypadku nielegalna! Jeżeli firma zaoferuije Ci ten drugi rodzaj umowy, to masz prawo przychodzić w dowolnych godzinach, a także wykonywać pracę bez wychodzenia z domu!

http://weblog.infopraca.pl/wp-content/uploads/aktywne-szukanie-pracy.jpg

Porada#3 Nie wysyłaj nic pochopnie!

Popularne w ostatnich czasach jest oszustwo polegające na kradzieży danych i zaciąganiu kredytów w imieniu osób poszukujących pracy. Jeżeli od potencjalnego pracodawcy otrzymasz  polecenie wykonania przelewu (najczęściej na 1 grosz), lepiej czym prędzej zakończ korespondencję z taką osobą!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.