Jak jeździć zimą?

Co prawda za oknem wciąż jeszcze mamy jesień, to zima już coraz bliżej, a wraz z nią śnieg i lód na drogach. Nie jest chyba tajemnicą, że wraz z pierwszymi opadami śniegu i spadkiem temperatury lawinowo wzrasta liczba wypadków i stłuczek. Co zrobić, żeby nie przydarzyło się to również Tobie?

http://www.depart.pl/blog//wp-content/uploads/2012/12/zima_samochod_550.jpeg?9d7bd4

Przedstawiamy kilka zasad, które zdecydowanie pomogą Ci uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze. Niektóre z nich mogą nieco przypominać nasz poprzedni artykuł o jeździe podczas jesieni, lecz tak naprawdę panują tu zupełnie inne zasady.

Zmień opony

I choć opony zimowe mają wielu zagorzałych przeciwników, to należy przyznać, ze w jeździe po ośnieżonej nawierzchni okazują się bezkonkurencyjne. W warunkach ogromnych opadów śniegu, letnie ogumienie zwyczajnie nie daje rady – struktura bieżnika jest zupełnie inna, więc letnie opony po prostu się ślizgają, zamiast zapewniać trakcję. Z kolei opony zimowe pozwolą na dosyć sprawne poruszanie się – nawet w warunkach podjazdu pod górę.

Sprawdzaj przyczepność

Niskie temperatury i nieustannie padający z nieba śnieg mogą sprawić, że na drodze pojawi się lód, na który, praktycznie poza kolcami w oponach, nie ma ratunku. Z tego powodu, co jakiś czas trzeba sprawdzać, czy na jezdni którą się poruszamy przypadkiem nie ma lodu. Opony zimowe tutaj nas nie uratują – tylko względnie niska prędkość. Polecamy zatem kontrolne hamowanie na ośnieżonych drogach – jeżeli samochód zwalnia, to znaczy że wszystko jest w porządku. Jeżeli natomiast słychać terkotanie ABS-u, to właśnie poruszamy się po warstwie lodu i w każdej chwili możemy stracić panowanie nad autem.

http://s2.blomedia.pl/www.smartdriver.pl/files/2012/12/wwwartykulcompl-6060.jpg

Zachowaj odstęp

W zimie hamuje się znacznie gorzej – to oczywiste. Wielu kierowców zdaje się o tym jednak zapominać i jadą prawie “zderzak w zderzak”. To bardzo niebezpieczne – w lecie może damy radę wyhamować, a w zimie mógłby być problem.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.