Import z Chin

Ilość artykułów wyprodukowanych w Państwie Środka, a obecnych na sklepowych półkach w naszym kraju jest po prostu zatrważająca. Co by nie mówić, koszty produkcji w tym kraju są wyjątkowo niskie w porównaniu z Europą, co sprawia, że producenci ze Starego Kontynentu tak chętnie lokują tam swoje oddziały.
Nie od dziś wiadomo, że Polak potrafi i lubi oszczędzać. W dobie Internetu bezpośrednio przekłada się to na liczbę osób, które próbują zajmować się importem różnych towarów z Państwa Środka właśnie. Szeroka dostępność towarów oraz niskie ceny wyjątkowo zachęcają Polaków do zakupów na licznych chińskich portalach aukcyjnych. Powstaje jednak pytanie – czy takie działanie rzeczywiście się opłaca?

Kupuj z głową!

http://i.huffpost.com

Cóż, prawda jest taka, że zakupy w Chinach, jak wszystko w życiu, trzeba po prostu robić z głową. Pamiętajmy bowiem o tym, że w Państwie Środka, podobnie jak w wielu innych krajach, nie brakuje oszustów, którzy próbują dorobić się na cudzej naiwności. Oto lista rzeczy, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę kupując w Chinach.

Po pierwsze, dokumenty. Pół biedy jeśli kupujesz sprzęt do użytku domowego. Najprawdopodobniej zostanie on do Ciebie wysłany pocztą, a co za tym idzie, żaden urząd nie będzie miał w niego wglądu. Jeżeli jednak kupujesz większą elektronikę, typu lodówki czy inne artykuły RTV lub AGD, licz się z tym, że Twoim towarem zainteresują się celnicy. A doświadczenie osób sprowadzających towary z Chin podpowiada, że chińskie firmy rzadko kiedy zapewniają wszystkie niezbędne do odprawy towaru w Polsce dokumenty.

Kolejna kwestia to gwarancja. Ogólnie rzecz biorąc, warunki gwarancji należy szczegółowo omówić przed zawarciem transakcji i żądać potwierdzenia ich na piśmie. niestety, Chiny nie są członkiem Unii Europejskiej, więc nasza lokalna jurysdykcja czy regulacje dotyczące gwarancji tam nie obowiązują.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.