Holowanie samochodu – podstawy wiedzy

Nie czekaj aż Twoje auto odmówi Ci posłuszeństwa, ponieważ zazwyczaj zdarza się to w najmniej oczekiwanych momentach. Już dziś dowiedz się, jak wygląda prawidłowe holowanie samochodu.

I choć sam proces holowania nie jest przesadnie trudny, to warto odpowiednio się do niego przygotować. Bezpieczne holowanie samochodu wymaga bowiem ogromnej ostrożności zarówno po stronie kierowcy auta holującego, jak i holowanego. Kilka najważniejszych informacji poniżej.

Co mówią przepisy?

holowanie samochoduNa początek kilka słów na temat obowiązujących w Polsce regulacji prawnych. Holowanie jest dopuszczalne na wszystkich drogach, z wyjątkiem autostrad. Maksymalna prędkość takiego zestawu nie powinna przekraczać 30 km/h (w obszarze zabudowanym) oraz 60 km/h (poza obszarem zabudowanym). Aby zapewnić dobrą widoczność, samochód holujący musi mieć uruchomione światła mijania – co prawda na światłach jeździmy cały czas, ale dla własnego bezpieczeństwa lepiej rzeczywiście je włączyć, nawet jeżeli auto ma zamontowane oświetlenie do jazdy dziennej.

Z kolei auto holowane musi być oznaczone odblaskowym trójkątem ostrzegawczym i mieć uruchomione światła pozycyjne. Wbrew temu co robi wielu kierowców, auto holowane nie powinno mieć włączonych świateł awaryjnych!

Odległość między obydwoma pojazdami powinna wynosić od 4 do 6 metrów, czyli jedna, przeciętna długość samochodu. Taki dystans umożliwi bezpieczne hamowanie w razie potrzeby.

Jak holować?

Przede wszystkim, nie należy jechać ze zbyt wysoką prędkością. Górne granice prędkości i tak są ustalone nieco na wyrost, szczególnie jeśli chodzi o szybkość poruszania się poza obszarem zabudowanym. Warto bowiem pamiętać o holowanie samochodutym, że w razie wystąpienia niebezpiecznej sytuacji, w aucie holowanym nie będą działać systemy bezpieczeństwa (przy wyłączonym silniku).

Zdecydowanie warto również wybrać mało uczęszczaną trasę lub jazdę poza godzinami szczytu. Nic tak bowiem nie irytuje innych kierowców jak dwa wlokące się auta – dodatkowo, może to doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

I jeszcze jedno – przed rozpoczęciem holowania upewnij się, czy linka jest odpowiednio naciągnięta. Nie chcesz chyba ryzykować sytuacji, gdy linka nagle się urwie?

Tak naprawdę, najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest powierzenie holowania samochodu profesjonalnej firmie. Listę takich firm w swojej okolicy znajdziesz na https://autobooking.com/

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.