Gruzja – nieodkryta perła dwóch kontynentów

Planując wyjazdy wakacyjne (i nie tylko) skłaniamy się często ku temu, by odwiedzać miejsca znane, sprawdzone i „modne”. Latamy więc na Majorkę, do Grecji, Hiszpanii, Egiptu, Chorwacji itd. Szerokim zaś łukiem omijamy państwa byłego ZSRR. Tymczasem mają one swój urok…

Gruzja – państwo wśród gór

Gruzja leży na granicy Europy i Azji, choć niektórzy uważają, że tylko na jednym z tych kontynentów. W większej części jest to  teren górzysty.  Chyba żaden kraj nie może pochwalić się taką obfitością górskich pasm, co własnie Gruzja. Według Wikipedii: Północna granica państwa przebiega wzdłuż Pasma Głównego (Wododziałowego) Wielkiego Kaukazu – najwyższy szczyt to Szchara (wierzchołek wschodni) – 5193 m n.p.m. Z kolei najbardziej znanym szczytem Gruzji jest Kazbek (5047 m n.p.m.), leżący w pobliżu Gruzińskiej Drogi Wojennej. Od Pasma Głównego odchodzą na południe (wymienione w kolejności od zachodu na wschód): Góry GagrińskieGóry BzypijskieGóry AbchaskieGóry KodorskieGóry SwaneckieGóry LeczchumskieGóry RaczyńskieGóry LichskieGóry KartlijskieGóry KacheckieGóry GomborskieGóry Lichskie dzielą państwo na dwie części: wschodnią i zachodnią. Na południu znajdują się pasma Małego KaukazuGóry Adżarsko-Imeretyńskie (do 2850 m n.p.m. – Mepisckaro), Góry Szawszeckie (na granicy z Turcją), Góry Samsarskie (Didi Abuli 3300 m n.p.m.) i Góry Dżawacheckie.

Ciekawostką jest to, że Góry Suramskie dzielą kraj na dwie strefy: zachodnią o klimacie podzwrotnikowym morskim i wschodnią o klimacie podzwrotnikowym suchym.

Gruzja – kraj dziki i przyjazny

Wyprawa po bezdrożach Gruzji może stać się niezapomnianym przeżyciem dla każdego, kto lubi aktywny wypoczynek, przygodę, dynamikę, ekstremalne emocje i nie przeszkadza mu brak wygód. Z jednej strony jest to kraj wyjątkowo surowy i dziki – w wielu miejscach „dziewiczy”, bo nietknięty niszczącą ręką człowieka, a z drugiej – pełen życzliwych, ogromnie gościnnych ludzi, którzy bardzo lubią Polaków, chętnie goszczą ich w swoich domach i dzielą się tym, co mają.

Tych, którzy są zainteresowani tematem odsyłam do strony:http://solisci.pl/podroze-planowane/gruzja-perla-kaukazu/

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.