Etat czy własna działalność?

Szukasz pomysłu na siebie i nie wiesz co będzie dla Ciebie lepsze? Wiele osób przeżywa swoiste męki wyboru, związane właśnie z podjęciem decyzji o formie zatrudnienia.

I choć trudno wyrokować o wyższości jednej formy zatrudnienia nad drugą, bez poruszania tematu kwoty, jaką możesz w ten sposób zarobić, poszczególne sposoby współpracy niemal zawsze mają te same zalety (ale też wady). Zastanawiasz się co wybrać?

Etat – większa pewność

Niewątpliwą zaletą etatu jest znacznie większa łatwość uzyskania kredytu lub pożyczki. Banki bardzo chętnie wspierają finansowo osoby, które są zatrudnione w oparciu o umowę o pracę, ponieważ z ich perspektywy również daje to znacznie większą pewność Twojej wypłacalności niż choćby zatrudnienie w innej formie. Czy słusznie – to już inna kwestia.

woman-sitting-at-table-and-using-laptop-with-tea-cup-in-backgroundPrzez wiele lat etat kojarzył się ze stabilnością zatrudnienia. Rozwiązanie umowy z pracownikiem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę następowało rzadko i raczej nie zdarzało się, by dana osoba tego się zwyczajnie nie spodziewała. Niestety, czasy się zmieniają i coraz częściej dochodzi do sytuacji, gdzie nawet etat nie gwarantuje ciągłości zatrudnienia! Pracodawcy obchodzą to w naprawdę różny sposób, ale jedno jest pewne – wcale nie masz gwarancji, że rzeczywiście dotrwasz w danej firmie do końca okresu przewidzianego w umowie.

Działalność – większe pieniądze

Jeżeli pracodawca zdecyduje się zatrudnić Cię na umowę o pracę, musi ponieść szereg kosztów, które wpływają na wysokość Twojej pensji. Innymi słowy – jeżeli zarabiasz 3000 netto, to często pracodawcę możesz kosztować nawet prawie 5000 PLN! Spora różnica, prawda?

Z tego powodu, coraz więcej pracodawców oferuje swoim pracownikom możliwość przejścia na współpracę firma-firma. Owszem, w tej formie musisz odprowadzić samemu podatek dochodowy i inne obciążenia, ale z drugiej strony woman-working-on-laptop-with-notebook-and-mobile-phone-on-tablemożesz nieco obniżyć wydatki stałe – na przykład, zakwalifikować koszt dojazdu do pracy jako obciążenie związane z wykonywaniem danej działalności. W rezultacie, Twój podatek będzie nieco mniejszy, a jednocześnie, zamiast tych trzech tysięcy, pracodawca będzie mógł Ci zapłacić właśnie 5000 PLN! Jest różnica?

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.