gaz LPG

Diesel czy LPG?

To dylemat, który trochę przypomina odwieczną dyskusję na temat tego, co było pierwsze, jajko czy kura. Wybór poczciwego “klekota” coraz częściej traci jakikolwiek sens ekonomiczny, gdy tylko wspomina się o coraz bardziej popularnym gazie LPG. Z drugiej strony, w polskich komisach i ogłoszeniach o sprzedaży aut używanych dominują głównie samochody zasilane olejem napędowym. To jak to w końcu jest?

Problem w tym, że oba te paliwa nadają się do skrajnie innych warunków eksploatacji. Nie można ich zatem porównywać na zasadzie “lepsze vs gorsze”, bowiem szybko się okaże, że takie porównanie nie ma racji bytu. Oto kilka argumentów, które powinny nieco rozjaśnić sprawę osobom mającym problem z wyborem odpowiedniej wersji silnikowej.

  1. Spalanie

Choć diesle palą mało, to gaz LPG jest znacznie tańszy, dzięki czemu nawet jeśli weźmiemy pod uwagę wyższe jego spalanie, to i tak wyjdziemy na plus. Cóż, to jest prawda, lecz przyznać trzeba, że eksploatacja auta z LPG w naturalnym środowisku Diesla, czyli w trasie, potrafi być naprawdę uciążliwa. O ile autem wyposażonym w silnik wysokoprężny bez problemu przejedziemy prawie 1000 kilometrów, o tyle w przypadku samochodu z LPG, będziemy musieli w tym czasie aż trzy razy tankować! Co by nie mówić, trochę jest to uciążliwe. Zwłaszcza, że na przykład za granicą musimy mieć specjalne adaptery do gazu, bo inne są pistolety dystrybutorów LPG.

  1. Jazda w mieście

Naturalnym środowiskiem samochodu zasilanego LPG jest miasto i krótkie dystanse. Niestety, diesle grzeją się bardzo powoli, a często do osiągnięcia optymalnej temperatury pracy potrzebują kilkunastu kilometrów. To sprawia, że ich spalanie nie będzie wcale tak mikroskopijne jak obiecuje producent – nierozgrzany diesel pali naprawdę sporo.

gaz LPG
Źródło: gazeo.pl
  1. Koszty


Wiele osób obawia się nowoczesnych diesli ze względu na ich koszty eksploatacji. Tutaj mamy remis, bowiem benzyny coraz częściej wyposażane są w szereg elementów, które teoretycznie mogą się zepsuć. Biorąc to pod uwagę, wybór danej jednostki powinien być kwestią zasobności portfela.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.