Jak to jest pracować zagranicą?

http://oferty-pracy.iq.pl/wp-content/uploads/2014/06/zagranica-polacy.jpg

Podobno sytuacja na polskim rynku pracy ciągle się poprawia, a ofert jest rzekomo coraz więcej, lecz rosnąca popularność międzynarodowych przewozów pasażerskich świadczy o czymś zupełnie innym. Polacy wciąż przemieszczają się za granicę w poszukiwaniu zatrudnienia – pytanie, czy to rzeczywiście ma sens?

Wyjeżdżając za granicę do pracy liczyć się musimy z tym, że w jednym momencie nagle zmieni się w naszym życiu wszystko. Nagle nie tylko zmieniamy miejsce zamieszkania, lecz także język w którym na codzień rozmawiamy, a w skrajnych przypadkach nawet strefę czasową. Dla niektórych może to

http://www.interkadra.pl/panel/userfiles/images/Fotolia_50527555_Subscription_Monthly_M.jpg

oczywiście być niemałym szokiem, dlatego warto zawczasu się do tego przygotować.A jeżeli chodzi o sam rynek pracy, bo przecież to właśnie głównie dlatego tam jedziemy, jest kilka niewątpliwych zalet.

Zapłaty

Kursy walut nie pozostawiają wątpliwości – w porównaniu z Polską, na mitycznym Zachodzie można zarobić naprawdę niezłe pieniądze. O ile w Polsce na konkretnym stanowisku zarabiamy, na przykład, 2000 PLN, to zagranicą podobny zakres obowiązków może okazać się znacznie lepiej opłacany. Zarobienie, na przykład, 2000 euro to już chyba całkiem niezła perspektywa, prawda?
Szkopuł jednak tkwi w tym, że w większości przypadków zarobek może być całkiem niezły z polskiej perspektywy, podczas gdy konieczność życia w danym kraju szybko weryfikuje moc nabywczą konkretnej sumy. W nieco lepszej sytuacji mogą być osoby, które pracują w Niemczech, a mieszkają gdzieś w pobliżu polsko-niemieckiej granicy – doskonała infrastruktura po niemieckiej stronie sprawia, że takie dojazdy nie są niczym specjalnie trudnym.

 

Problemy językowe

Dotyczy to szczególnie początkujących migrantów. Nawet jeśli doskonale posługujesz się danym językiem obcym na kursach czy w szkole, wcale nie oznacza to bezproblemowej komunikacji zagranicą. Niestety, może to rodzić różnego rodzaju frustracje. Ale nie przejmuj się – po pewnym czasie przywykniesz do dziwnego akcentu miejscowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.