Części samochodowe – oryginały czy zamienniki?

Średni wiek samochodu poruszającego się po polskich drogach to kilkanaście lat. Niemal automatycznie oznacza to sporą ilość różnego rodzaju awarii. Jak sobie z nimi radzić?

Koszt zakupu oryginalnych części do większości aut potrafi dosyć znacznie uderzyć po kieszeni właściciela. Jest chyba tylko kilka marek, w przypadku których kupno części zamiennych nie oznacza dużych inwestycji. Co zatem robić, gdy zepsuje się samochód?

Cóż, o ile nie jesteś posiadaczem kilkuletniego auta klasy premium, inwestycja w oryginalne części raczej rzadko się opłaca. Warto przy tym wiedzieć, że bardzo często firmy produkujące elementy na tak zwany pierwszy montaż doliczają sobie ogromną marżę za sam fakt używania logo marki samochodowej. Jednocześnie, technologia wykonywania części w przypadku tych oraz innych producentów jest praktycznie taka sama – aby elementy mogły przejść certyfikację i zostać dopuszczone do obrotu na polskim rynku, konieczne jest spełnienie różnego rodzaju standardów jakościowych.

Czy zamienniki mają dobrą jakość? Cóż, tu wszystko zależy od producenta – nie ma co ukrywać, że tańsze części często bywają kiepsko wykonane, a co za tym idzie, nie zapewniają dostatecznie dobrej trwałości. Z drugiej strony, nie ma sensu z góry skreślać różnego rodzaju zamienników, bowiem bardzo często okazuje się, że wykonywane są one w tej samej fabryce, co i elementy ze znaczkiem producenta Twojego auta!

Jak wybrać dobry zamiennik? To proste – nie kupuj najtańszych elementów oraz staraj się wybierać propozycje, które pochodzą od znanych marek. Jeżeli nie masz jednak takiej możliwości, to zawsze postaraj się wyszukać jakieś opinie na temat danego producenta w Internecie – Polacy mają ogromną tendencję do narzekania, gdy tylko coś im się nie podoba bądź się zepsuje, stąd duża szansa na to, że unikniesz dzięki temu wpadki przy okazji zakupu części zamiennych do swojego auta. Czy warto wierzyć takim opiniom? Cóż, czarny PR staje się coraz mniej popularny, zatem można przyjąć, że takie recenzje w dużym stopniu są prawdziwe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.