Bezpieczne korzystanie z Internetu

I choć mogłoby się wydawać, że Internet jest tak powszechny, że o sposobach korzystania z niego nie trzeba już nikomu mówić, to wyjątkowo często złapać się możemy na tym, że właśnie, nieopatrznie, pobraliśmy wirusa. Jak uchronić się przed takimi sytuacjami w przyszłości? Co zrobić, by być bezpiecznym w Internecie?

wirus

Źródło: nt.interia.pl

Co prawda mogłoby się wydawać, że skoro nasz komputer normalnie działa, to najprawdopodobniej nic się z nim nie dzieje i ryzyko posiadania jakiegokolwiek wirusa jest praktycznie żadne. To zdecydowanie błędne przekonanie! Wirusy komputerowe często atakują zupełnie niespodziewanie, a żeby się przed nimi uchronić, warto pamiętać o kilku działaniach zapobiegających temu niebezpieczeństwu.

Kontrola

Po pierwsze, regularnie sprawdzaj swój komputer pod kątem występowania złośliwego oprogramowania. Programy antywirusowe są na tyle popularne i łatwe w obsłudze, że z ich użytkowaniem poradzi sobie nawet kompletny lai komputerowy. Warto zainteresować się też płatnymi wersjami programów tego rodzaju – uzyskamy nie tylko wsparcie techniczne, ale i pewność, że mamy rzeczywiście najlepszą wersję oprogramowania.

Rozsądek

Czasy, gdy z Internetu wszystko można było pobrać za darmo, dawno się już skończyły. Dziś, jeśli jakieś pliki dostępne są za darmo, to albo nie mają zbyt wielkiej wartości, albo są zawirusowane. Troszkę to zagmatwane, ale już tłumaczymy o co nam chodzi. Przykładowo, jeżeli chcesz pobrać z Internetu najnowszy album swojego ulubionego wykonawcy, który na dodatek nie jest jakimś underground’owym artystą, to możesz mieć pewność, że trzeba będzie za to zapłacić. Jeśli ten album jest za darmo – uważaj, pliki mogą być zawirusowane!

Czym to grozi? No cóż, od popsucia Twojego komputera, po wyczyszczenie konta bankowego – ryzyko jest zatem spore!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.